Firma Lockheed Martin, światowy lider w dziedzinie technologii, obrony i bezpieczeństwa, podpisała porozumienie o współpracy (MoU) z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), liderem polskiego przemysłu obronnego i głównym partnerem w programach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP.
Lockheed Martin i PGZ powołają wspólne grupy robocze, które podejmą prace nad rozwojem centrów obsługi i napraw samolotów F-16 Fighting Falcon i transportowców C-130 w oparciu o potencjał Grupy PGZ.
Dodatkowo, firma będzie współpracować z PGZ nad zapewnieniem wsparcia rozwoju potencjału w zakresie Bezzałogowych Systemów Latających następnej generacji, by spełnić potrzeby bezpieczeństwa narodowego Polski i wzmocnić dominację powietrzną NATO.
Lockheed Martin będzie poszukiwać także możliwości włączenia spółek PGZ w globalny łańcuch dostaw firmy i będzie poszukiwać możliwości eksportu produktów PGZ poprzez relacje ze swoimi klientami w ponad 50 krajach na świecie.
Robert Orzyłowski, dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, powiedział: „Lockheed Martin już ponad 20 lat jest zaufanym partnerem bezpieczeństwa narodowego Polski i krajowego przemysłu obronnego. Nasza firma stara się wzmacniać relacje z PGZ poprzez rozwój zdolności, dzielenie się technologią i wspieranie wzrostu eksportu.”
„To nowe porozumienie stanowi ważny kamień milowy w kolejnej fazie naszego partnerstwa i zaangażowania firmy w momencie, gdy Polska modernizuje swoje zdolności obronne i umacnia swoją pozycję w NATO” – dodał.
„Memorandum to kolejny krok w pogłębianiu naszej współpracy, w szczególności w zakresie projektów lotniczych, w tym, między innymi, rozwoju potencjału naszych zakładów w zakresie obsługi i serwisu samolotów F-16 i C-130 Hercules.” – powiedział Witold Słowik, prezes zarządu PGZ S.A.
Nowe porozumienie poszerzy zaangażowanie firmy Lockheed Martin w Polsce, gdzie w zakładach PZL Mielec bezpośrednio zatrudnia 1,6 tys. osób przy produkcji śmigłowców Black Hawk i utrzymuje zatrudnienie ponad 5 tys. pracowników w krajowym łańcuchu dostaw.
Począwszy od otwarcia biura w centrum Warszawy w 1997 r., firma stale rozwija swoje zaangażowanie i dziś jest partnerem Polski w wielu programach w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, włączając w samoloty wojskowe, czujniki, obronę przeciwrakietową, systemy precyzyjnego ognia, radary i śmigłowce.
(PGZ) | Foto: PGZ |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu