Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Starliner na orbicie

Fot. Boeing

5 czerwca z Centrum Lotów Kosmicznych, które znajduje się na Przylądku Canaveral na Florydzie, wystartowała rakieta nośna Atlas V. Celem misji było wyniesienie na orbitę okołoziemską statku kosmicznego Starliner.

Start był kilkakrotnie przekładany z przyczyn technicznych. Jest to pierwszy lot Starlinera z załogą, która składa się z dwóch osób – zgodnie z planem mają dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, gdzie dostarczą zaplanowany ładunek, a jednocześnie możliwa będzie certyfikacja statku do regularnych lotów załogowych na rzecz NASA. Z tego też względu cała misja ma trwać około 8 dni. Zgodnie z obecnymi planami, komunikacja między Ziemią i ISS, ma być realizowana poprzez statki Starliner (zaprojektowane i budowane przez Boeinga) oraz Dragon (SpaceX).

Zgodnie z planem, pierwszy operacyjny lot Starlinera zaplanowano na początek 2025 roku – wówczas na ISS ma przewieźć czterech kosmonautów (dwóch Amerykanów, Kanadyjczyka oraz Japończyka). Dotychczas NASA zakontraktowała sześć lotów załogowych (do 2030 roku). W każdym przypadku Starliner ma stanowić transport w obu kierunkach, a jednocześnie umożliwi zwiększenie liczby personelu na ISS i umożliwi całkowitą rezygnację NASA z wykorzystania rosyjskich statków kosmicznych.

Do wyniesienia statku wykorzystano rakietę nośną Atlas V należącą do firmy United Launch Alliance, która stanowi spółkę korporacji Lockheed Martin i koncernu Boeing. Jest to jeden z ostatnich lotów, gdyż wkrótce mają zostać zastąpione przez nową generację – rodzinę Vulcan Centaur.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc