17 marca premier Republiki Słowacji, Eduard Heger poinformował, że rząd w Bratysławie zatwierdził wniosek o przekazanie Ukrainie trzynastu samolotów bojowych MiG-29, które dotychczas były eksploatowane przez lotnictwo wojskowe Słowacji.
Powyższa decyzja jest kolejnym sygnałem o kontynuacji wsparcia Ukrainy przez państwa NATO. 16 marca Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska „w ciągu najbliższych dni” przekaże Ukrainie pierwsze cztery własne myśliwce MiG-29 (pochodzące z partii odkupionej od Republiki Federalnej Niemiec i eksploatowanej przez 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Malborku).
W przypadku Słowacji, deklaracje o wsparciu Ukrainy samolotami MiG-29, padały już w lutym 2022 roku. Ostatecznie ostatnie maszyny tego typu wycofano z eksploatacji we wrześniu 2022 roku, kiedy trzy MiG-i-29AS wykonały ostatnie loty. W ostatnich latach Słowacy utrzymywali w linii siedem maszyn (sześć AS oraz jeden dwumiejscowy UBS), których eksploatacja była wspierana przez firmy rosyjskie. W grudniu 2018 roku Słowacja zamówiła w Stanach Zjednoczonych czternaście (w tym dwa dwumiejscowe) wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70. Do czasu ich wdrożenia do eksploatacji oraz osiągnięcia gotowości operacyjnej, zabezpieczenie przestrzeni powietrznej Słowacji jest realizowane siłami sojuszników – przede wszystkim Polski oraz Republiki Czeskiej. Dodatkowo na terytorium tego kraju rozlokowano zestawy przeciwlotniczej z Republiki Federalnej Niemiec (Patriot) oraz Włoch (SAMP/T).
W przypadku systemu przeciwlotniczego 2K12 Kub mowa o dwóch wyrzutniach wraz z zapasem części zamiennych, pociskami oraz podsystemem kierowania ogniem i dowodzenia. Dotychczas Republika Słowacji przekazała Ukrainie m.in. pięć śmigłowców (cztery Mi-17 oraz jeden Mi-2), a także system obrony przeciwlotniczej S-300PMU.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu