Szwedzki koncern Saab poinformował, że otrzymał zamówienie od spółki Thales na dostawę przeciwminowych pojazdów podwodnych MuMNS. Kontrakt zawarto w IV kwartale minionego roku.
MuMNS (Multi-Shot Mine Neutralisation System), czyli wielostrzałowy system neutralizacji min, będzie wykorzystywany w nowym systemie przeciwminowym MMCM (Maritime Mine Counter Measures), powstającym dla francuskiej Marine nationale i brytyjskiej Royal Navy. Thales występuje w nim jako główny kontrahent i integrator całości. Wartość zamówienia wyniosła ok. 300 mln SEK (134 mln PLN). Nie ujawniono przy tym liczby zakupionych zestawów. Dostawa pierwszego ma nastąpić w 2022 r. Jest to pierwszy przypadek sprzedaży tego systemu.
MuMNS, znany nieoficjalnie jako Storm, to pojazd sterowany i zasilany zdalnie za pośrednictwem przewodu z nosiciela (ROV, Remote Operated Vehicle). W przypadku MMCM będzie nim inny pojazd bezzałogowy, kuter nawodny C-Sweep wyposażony w mechanizm wodowania i wybierania z wody MuMNS-a. Cechą szczególną MuMNS jest magazyn amunicji (Mine Disposal Magazine) z trzema rurowymi pojemnikami mieszczącymi trzy ładunki bojowe, przeznaczonymi do niszczenia obiektów niebezpiecznych wykrytych wcześniej przez inne składniki MMCM. Dzięki temu w jednym przejściu MuMNS może pozostawić je obok trzech obiektów niebezpiecznych, bez konieczności powrotu na nosiciela w celu załadunku amunicji. Zwiększa to tempo operacji i zmniejsza jej koszty. Ładunki są odpalane zdalnie akustycznie lub po upłynięciu wcześniej zaprogramowanego czasu, bezpiecznego i optymalnego z punktu widzenia ruchu innych jednostek. Mają one wkładki kumulacyjne i są przyczepiane trwale do kadłuba miny (osadzarką do kołków) lub układane obok. Do tego celu każdą rurę magazynu wyposażono w teleskopowe ramię robocze z oświetleniem. Testy bojowe MuMNS przeprowadzono w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2018 r.
Producentem Storma jest spółka Saab Seaeye. Prace nad nim rozpoczęto na początku minionej dekady, a zakończono je w 2015 r. Oprócz funkcji stricte bojowej, za sprawą konstrukcji modułowej, MuMNS może być użyty do ostatecznej identyfikacji obiektów niebezpiecznych, dzięki zastosowaniu kamery, wykorzystywanej też przy precyzyjnym rozmieszczaniu ładunków bojowych na lub obok celu przeznaczonego do neutralizacji. Masa całkowita uzbrojonego pojazdu wynosi 415 kg, jego długość 2,7 m, maksymalna głębokość działania 300 m, a prędkość do 4 węzłów zapewniają dwa pędniki elektryczne. Oprócz nich pojazd ma pędniki manewrowe.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu