- Operacja Feniks to jest wieloetapowa i wielomiesięczna operacja związana z naprawianiem skutków powodzi i podtopień na całym obszarze objętym klęską żywiołową, ale również w miejscach, w których oddziaływanie powodzi nastąpiło. Wojska będą obecne tam do momentu, do kiedy będzie to potrzebne. Pan generał w swoim rozkazie dotyczącym operacji Feniks określił czas jej trwania do końca tego roku, ale zawarliśmy tam możliwość jej przedłużenia. Cały czas w operacji będzie zaangażowanych nie mniej niż 5 000 żołnierzy. Dziś mamy wydzielonych prawie 26 000, żołnierzy, a 20 000 w bezpośredniej akcji, ale przez te najbliższe miesiące cały czas będzie to nie mniej niż 5 000 żołnierzy. Jeżeli będzie potrzeba, żeby było więcej niż 5 000, to jesteśmy na to przygotowani. Operacja ta będzie miała na celu przywracanie normalności i odbudowę tych miejsc, które zostały zniszczone - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak–Kamysz.
W poniedziałek 23 września w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie odbyła się wspólna konferencja prasowa wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka oraz gen. Wiesława Kukuły, Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Podczas konferencji poinformowano o szczegółach rozpoczętej przez Siły Zbrojne RP operacji pk. Feniks oraz głównych kierunkach dotychczasowej pomocy.
Zasadniczym celem operacji Feniks jest łagodzenie skutków powodzi dla społeczności lokalnych oraz przyspieszenie odbudowy infrastruktury. Operacja realizowana jest w ramach trzeciej misji sił zbrojnych, której zadania obejmują wsparcie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz pomoc ludności cywilnej. W działania zaangażowane są siły zbrojne, administracja rządowa i samorządowa, a także służby ratownicze. Operacja Feniks potrwa do końca bieżącego roku, z możliwością jej przedłużenia. Operacją dowodzi gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.
- To jest bardzo ważny element - pomoc mieszkańcom w uprzątnięciu swoim domów, mieszkań i gospodarstw, pomoc mieszkańcom jako wspólnocie samorządowej w naprawie infrastruktury społecznej: szkoły, przedszkola, żłobki. Widzieliśmy zniszczone parki, place zabaw i miejsca odpoczynku, to wszystko wymaga naprawy. Nie będzie tu działać tylko i wyłącznie wojsko, bo muszą działać wspólnoty lokalne i samorządowe. (…) Umocnienie wałów to też jedno z ważnych zadań operacji Feniks, bo przechodzi fala, ale nie możemy czekać kolejnych miesięcy na naprawę tych wałów. Trzeba naprawić je tu i teraz. (…) Chcemy też podnosić umiejętności kwalifikacje dla tych wszystkich, którzy zarządzają w zakresie zarządzania kryzysowego. To jest na pewno bardzo potrzebne i wojsko jest do tego przygotowane. Akademia Sztuki Wojennej jest do tego gotowa i będzie takie wsparcie dla wspólnot samorządowych zorganizować - zaznaczył wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
- Rząd proponuje program „Odbudowa Plus” dla tych województw, które są dotknięte powodzią. Będziemy chcieli żeby te województwa zostały, tak jak powiedział pan premier Donald Tusk, z jednej strony odbudowane, ale żeby zostało tam dodanych raczej jeszcze więcej elementów infrastrukturalnych. Tak, żeby ludziom żyło się lepiej, wygodniej i żeby zabezpieczyć ich na przyszłość - podkreślił podczas konferencji prasowej wiceminister C. Tomczyk.
Wiceminister C. Tomczyk omówił działalność wojskowej służby zdrowia w miejscowościach dotkniętych powodzią, w tym szpitala polowego, który został rozwinięty przez wojsko w Nysie.
- W pierwszych godzinach po tym, jak woda zeszła z Nysy został uruchomiony szpital polowy. To miało ogromne znaczenie, bo to jest jedyny szpital, który został zalany. Tam wcześniej funkcjonował SOR, który musiał zostać odtworzony. Został odtworzony przez wojsko przy współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych przy udziale Ministerstwa Zdrowia. Ten szpital działa. Do tej pory przyjął około 200 pacjentów, przeprowadzono około 100 zabiegów chirurgicznych. To pokazuje też skalę i możliwości, ale też to co się tam realnie dzieje. (…) Udało się też wydzielić mobilne ambulatoria, które cały czas przemierzają te mniejsze miejscowości, ale też tereny wiejskie. To ma ogromne znaczenie. Wtedy, kiedy wspólnie byliśmy na przykład w Lewinie Brzeskim okazało się, że do bardzo wielu miejsc po prostu ta pomoc nie dociera, albo ludzie mają problem, żeby dojechać do szpitala. W związku z tym właśnie te ambulatoria dojeżdżają do ludzi. Są rozstawiane w kluczowych miejscach poszczególnych miejscowości po to, żeby ktoś mógł zostać zbadany, ewentualnie przewieziony do szpitala lub ewakuowany – mówił wiceminister.
Główne założenia operacji wojskowej i etapy przedstawił szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podkreślając że równocześnie wojsko realizuje zadania wynikające z planu zarządzania kryzysowego.
- Część naszył sił w dalszym ciągu realizuje zadania zgodnie z planem zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej. Jest bardziej skoncentrowana na prewencji i ochronie wałów. Jak widzimy czoło fali powodziowej przesuwa się. Jesteśmy przed nim i na jego wysokości, aby ograniczyć ryzyko tego, że woda z Odry opuści koryto. Jesteśmy też tam po to, żeby realizować natychmiastową odpowiedź w przypadku przerwania wałów. Równolegle rozpoczynamy nowy proces związany z procesem odbudowy, któremu nadaliśmy kryptonim Feniks – podkreślił gen. Kukuła.
- Bezpieczeństwo, zdrowie, mobilność, logistyka i szkolenie, to główne linie wysiłku – mówił podczas konferencji generał W. Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP.
Ministrowie oraz Szef Sztabu Generalnego podziękowali wszystkim, którzy niosą pomoc potrzebującym.
- Wielkie podziękowania dla tych, którzy każdego dnia, od wielu, wielu dni, od setek godzin, bronią i umacniają wały, ratują ludzkie życie, pomagają wracać do normalności. Dziękuję żołnierzom wojsk operacyjnych, WOT, podchorążym, żołnierzom wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz funkcjonariuszom państwowej i ochotniczej straży pożarnej, druhom ochotnikom, harcerzom, policjantom, wszystkim służbom mundurowym, wszystkim wolontariuszom i ludziom dobrej woli, którzy każdego dnia pomagają ratować i doprowadzać życie do normalności. Bardzo wam dziękuję – mówił szef MON.
***
Operacja FENIKS koncentruje się na trzech kluczowych obszarach:
1. Odbudowie infrastruktury
Działania mają na celu przywrócenie funkcjonowania najważniejszych elementów infrastruktury, w tym dróg, mostów, linii kolejowych i energetycznych, co pozwoli na szybki powrót do normalności w regionach dotkniętych powodzią.
2. Ograniczeniu ryzyka przyszłych powodzi
W ramach operacji wzmocnione zostaną istniejące systemy przeciwpowodziowe oraz podjęte prace, mające na celu zapobieganie podobnym kataklizmom w przyszłości. W szczególności modernizowany będzie system odprowadzania wód.
3. Wsparciu ludności cywilnej
Wojsko będzie wspierać mieszkańców terenów zagrożonych poprzez zwiększenie bezpieczeństwa, zapewnienie pomocy medycznej i psychologicznej oraz organizację systemu ewakuacji osób szczególnie odczuwających skutki powodzi.
Źródło: informacja prasowa MON
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu