Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia zostaje 20. członkiem globalnego programu F-35 [WIDEO]

Fot. Lockheed Martin

Rząd Rumunii potwierdził dziś swój zamiar zakupu 32 myśliwców Lockheed Martin F-35 Lightning II 5. generacji. Nastąpiło to poprzez podpisanie Letter of Offer and Acceptance (LOA) z USA za pośrednictwem rządowego programu Foreign Military Sale.

Decyzja ta stanowi ważny kamień milowy w strategii obronnej Rumunii i jej zobowiązaniu do utrzymania silnej i nowoczesnej siły militarnej.

„Z radością witamy Rumunię w programie F-35” — powiedział generał porucznik Mike Schmidt, dyrektor i oficer wykonawczy programu F-35 Joint Program Office. „Integracja samolotu F-35 Lightning II z rumuńskimi siłami powietrznymi znacznie wzmocni zdolności odstraszające NATO, zapewniając niezrównane korzyści strategiczne, operacyjne i taktyczne. F-35 Joint Program Office jest oddane budowaniu silnych relacji z Rumunią, zapewniając pomyślną transformację i kompleksowe wsparcie dla pilotów i konserwatorów. Wspólnie z Rumunią pracujemy nad osiągnięciem tego sukcesu”.

F-35 odgrywa kluczową rolę w szerzeniu idei Bezpieczeństwa XXI wieku (21st Century Security®) skupiając się na odstraszaniu i zakłócaniu potencjalnych planów przeciwników. Myśliwce F-35 przez samą swoją obecność zwiększają bezpieczeństwo państw, które je obsługują i strzegą wolności na całym świecie.

„Od prawie 30 lat Rumunia i Lockheed Martin są partnerami w zakresie obrony i bezpieczeństwa” — powiedziała Bridget Lauderdale, wiceprezes i dyrektor generalna programu F-35 Lightning II w Lockheed Martin. „Zakup F-35 jeszcze bardziej wzmacnia bezpieczeństwo narodowe Rumunii i jej zdolność odstraszania”.

„Rosnąca obecność F-35 w Europie wzmacnia odstraszanie oparte na sojuszu i tworzy podwaliny pod zdolność NATO i sojuszniczych państw do tworzenia sił powietrznych nowej generacji” — powiedziała Mara Motherway, wiceprezes ds. strategii i rozwoju biznesu w Lockheed Martin.

F-35 oferuje najbardziej optymalne kosztowo rozwiązanie dla Rumunii, łącząc bezprecedensowe możliwości operacyjne z dostępną i wydajną globalną siecią wsparcia. To partnerstwo gwarantuje postęp technologiczny, wzmacniający pozycję Rumunii w globalnym środowisku obronnym. Stanowi również znaczący skok naprzód dla technologii obronnej tego kraju i jego międzynarodowej współpracy.Samoloty F-35 Sił Powietrznych Rumunii płynnie zintegrują się z aktualnie posiadaną przez ten kraj flotą samolotów F-16, zwiększając wyjątkowe, potężne możliwości każdego odrzutowca, wzmacniając możliwości obronne. W zeszłym roku Lockheed Martin oraz rządy Rumunii i Holandii utworzyły Europejskie Centrum Szkolenia F-16 (EFTC) w Rumunii. Partnerstwa w ramach EFTC gwarantują szkolenia w przyspieszonym tempie, zapewniając, że rumuńscy piloci będą w pełni przygotowani do bezpiecznego i skutecznego wykonywania swoich misji.

Odrzutowiec F-35 to najbardziej zaawansowany, zintegrowany samolot myśliwski na świecie, zapewniający niezrównane możliwości 5. generacji i wzmacniający odstraszanie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Do tej pory 20 klientów na całym świecie wybrało F-35 ze względu na jego zaawansowane, zintegrowane możliwości wzmacniania idei Bezpieczeństwa XXI wieku (21st Century Security®), umacniania globalnych partnerstw i napędzania wzrostu gospodarczego.

Aktualnie globalnie działa ponad 1000 samolotów F-35, generując ponad 940 000 godzin nalotu. Samoloty F-35 operują z 33 baz na całym świecie, w tym z 10 baz operujących na ojczystym terytorium. W obliczu postępującej ekspansji przeciwników i starzenia się samolotów poprzednich generacji, F-35 będzie odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu dominacji powietrznej przez kolejne dziesięciolecia.

Źródło: Lockheed Martin.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc