Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rozszerzenie współpracy przemysłów obronnych Ukrainy i Niemiec

Współpraca Rheinmetall AG z władzami i przemysłem obronnym Ukrainy rozwija się dzięki osiąganiu kolejnych kamieni milowych. Fot. Rheinmetall

12 czerwca, podczas „Konferencji Odbudowy Ukrainy” w Berlinie, władze Ukrainy zawarły z grupą przemysłową Rheinmetall AG kolejne porozumienie dotyczące współpracy.

Stronę ukraińską reprezentował szef Ministerstwa Przemysłu Strategicznego Ołeksandr Kamyszyn, niemiecką prezes i dyrektor generalny Rheinmetall AG Armin Papperger. Doszło do podpisania protokołu ustaleń (Memorandum of Understanding) mającego stanowić podstawę do rozszerzenia dwustronnej współpracy strategicznej. MoU umożliwia  wyartykułowanie oczekiwań stron co do kolejnych obszarów współpracy przemysłowej. W jej ramach, oprócz bezpośrednich dostaw Rheinmetall AG dla Sił Zbrojnych Ukrainy, przewidywany jest udział w odtworzeniu ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego, szczególnie dotkniętego rosyjskimi atakami. Przewiduje się, że jednym z głównych punktów współpracy ma być udział ukraińskiego przemysłu w prowadzeniu szkoleń i prac serwisowo-remontowych przy bojowych wozach piechoty Lynx KF41, które w przyszłości ‒ wg Rheinmetall AG ‒ mają zostać zamówione przez SZU. Innym ważnym projektem jest Ukraińskie Centrum Kompetencji Amunicyjnych, spółka joint venture z 51% udziałem Rheinmetall AG i 49% Ukroboronpromu. W przyszłości zakład ma wytwarzać „sześciocyfrową liczbę” (a więc nie mniej niż 100 000) 155 mm pocisków artyleryjskich wraz z ładunkami miotającymi rocznie.

Armin Papperger powiedział, że „Umowa stanowi potwierdzenie zamiaru kontynuacji współpracy w nadchodzących latach i tworzenia odpowiednich ram”. Dodał, że „w szczególności prowadzone są już rozmowy na temat otworzenia spółki produkującej amunicję artyleryjską”. Jeszcze bardziej interesującą deklaracją było stwierdzenie, że Rheinmetall chciałby jeszcze w tym roku przekazać Ukrainie pierwsze Lynxy i jak najszybciej rozpocząć ich produkcję na Ukrainie (choć, pamiętajmy, nie zawarto jeszcze umowy na ich dostawę!). Ołeksandr Kamyszyn stwierdził, że „ukraiński przemysł obronny podupada od dawna”, lecz „dziś rozpoczyna się jego odrodzenie oraz wnoszenie przez niego istotnego wkładu w ożywienie gospodarcze Ukrainy, także dzięki partnerom takim jak Rheinmetall AG”.

Warto podkreślić, że dzień wcześniej spółka joint venture Rheinmetall Ukrainian Defence Industry oficjalnie otworzyła w zachodniej części Ukrainy zakład remontowy, który ma zajmować się naprawami przede wszystkich wozów bojowych niemieckiej produkcji.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc