Rosyjskie portale podały informację o odwołaniu defilady morskiej w Leningradzkiej Bazie Wojenno–Morskiej (LBWM), która jak co roku miała być zwieńczeniem centralnych obchodów święta rosyjskiej Marynarki Wojennej (WMF FR, Wojenno-morskoj fłot Rossijskoj Fiedieracyi)
Sytuacja taka ma miejsce pierwszy raz od 2017 roku, kiedy to właśnie w LBWM obchodzone są centralne obchody święta odbywającego się zawsze w ostatnią niedzielę lipca, w obecności najwyższych władz Rosji z prezydentem Władimirem Putinem na czele.
Święto WMF w LBWM organizowane jest w dwóch miejscach, w Sankt Petersburgu i rzece Newa oraz w oddalonym o ok. 30 km Kronsztadzie. W obu przypadkach część okrętów stoi zacumowana do przygotowanych wcześniej beczek podczas gdy inne uczestniczą w defiladzie. Z oczywistych względów te największe jednostki, w tym często te zaproszone z sojuszniczych państw oraz wydzielone z innych flot Rosji, swój program realizują na redzie Kronsztadu, podczas gdy mniejsze wystawione są na Newie.
W tym roku nie tylko nie została oficjalnie potwierdzona obecność Putina, ale i same obchody w LBWN zostały ograniczone jedynie do Sankt Petersburga i to właśnie ta decyzja była efektem nieprzewidzianego zachowania okrętów wydzielonych ze składu Floty Północnej FR (SF, Siewiernyj fłot). Zespół ten składający się z: niszczyciela (w Rosj klasyfikowanego jako BPK, Bolszoj protiwołodocznyje korabł) Admirał Lewczenko (605) proj. 1155 Friegat (w służbie od 1988 roku), okrętu podwodnego o napędzie atomowym (Kriejsierskaja podwodnaja łodka) Tambow (B 448) proj. 671RTMK Szczuka (w służbie od 1992 roku) oraz dwóch dużych okrętów desantowych (BDK, Bolszoj diesantnyj korabł) Iwan Grien (010) proj. 11711 (w służbie od 2018 roku) oraz Kondopoga (027) proj. 775 (w służbie od 1976 roku) wszedł na wody Morza Bałtyckiego 7 lipca obierając kurs na Kronsztad. W niedzielę 14 lipca trzy z czterech wyżej wymienionych okrętów opuściło Bałtyk i udało się do swojego miejsca stałej dyslokacji w Obwodzie Murmańskim. W tegorocznej statycznej części obchodów dni WMF, na Newie zacumowane zostały następujące jednostki: okręt podwodny o napędzie konwencjonalnym Możajsk (B 608) proj. 06363, okręt patrolowy strefy arktycznej Iwan Papanin (400) proj. 23550, korweta rakietowa (Storożewy korabł) Bojkij (532) proj. 20380 Korwiet-1, korweta rakietowa (Małyj rakietnyj korabl) Odincowo (584) proj. 22800 oraz korweta rakietowa (Małyj rakietnyj korabl) Sierpuchow (563) proj. 21631 Bujan-M.
Co ciekawe, w składzie wydzielonych sił z SF miał znajdować się także wielozadaniowy okręt podwodny z napędem jądrowym (Atomnyj Podwodnyj kriejsier) Kazan’ (K 561) proj. 08851 (885M) Jasen’-M. Ostatecznie jednak nie wszedł on na Bałtyk, dołączył do oczekującego go na wschód od Szetlandów holownika ratowniczego (Spasatielnyj morskoj buksir) Nikołaj Czikier proj. R-5757 i udał się do Gadżyjewa. W tegorocznych obchodach w LBWM wziąć udział miały także „zagraniczne” okręty w tym: okręt szkolny Soummam (937) z Sił Morskich Algierii (Forces Navales Algériennes), wszedł na Bałtyk 19 lipca i obecnie stoi w Kilonii oraz dwa okręty ze składu Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej tj. niszczyciel rakietowy Jiaozuo (163) typu 052D oraz okręt wsparcia logistycznego Honghu (906) typu 903A. Chińskie okręty na wody Morza Bałtyckiego weszły 20 lipca. Warto także wspomnieć że od 2017 roku w corocznych paradzie brały udział wydelegowane z Floty Północnej okręty podwodne o napędzie atomowym. Przykładowo w 2017 roku na Morzu Bałtyckim operował największy okręt podwodny jaki kiedykolwiek został zbudowany, napędzany energią atomową nosiciel pocisków balistycznych (Tiażeły rakietny podwodny kriejsier stratiegiczeskogo naznaczenija) Dmitrij Donskoj (TK 208) proj. 941 Akuła.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu