Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Premier Mateusz Morawiecki w zakładach korporacji Lockheed Martin

Fot. Kancelaria Premiera

Drugi dzień wizyty Premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych upłynął m.in. na wizycie w zakładach korporacji Lockheed Martin mieszczących się w Marietta.

W ramach wizyty szef rządu złożył symboliczny podpis na wyprodukowanej strukturze pierwszego wielozadaniowego samolotu bojowego F-35A Lightning II zamówionego przez Polskę. W trakcie uroczystości upubliczniono, że fabryczne oznaczenie 32 maszyn przeznaczonych dla Sił Powietrznych to „AZ”. W ciągu najbliższego okresu wręga trafi do Fort Worth w stanie Teksas, gdzie mieści się linia montażu ostatecznego samolotów F-35 Lightning II. Zgodnie z harmonogramem, pierwszy polski egzemplarz ma zostać dostarczony przez korporację Lockheed Martin w 2024 roku. Początkowo sześć maszyn trafi do nieujawnionej przez MON bazy lotniczej w Stanach Zjednoczonych, gdzie będzie wykorzystywanych do szkolenia i treningu polskiego personelu wojskowego – według danych amerykańskich mowa o bazie Ebbing mieszczącej się w pobliżu miasta Fort Smith w stanie Arkansas. Polacy mają szkolić się u boku personelu z Singapuru, Republiki Federalnej Niemiec, Finlandii oraz Szwajcarii.

Fot. Kancelaria Premiera

Na co należy zwrócić uwagę to fakt, że Premier Morawiecki zwiedził także linię montażu ostatecznego średnich samolotów transportowych C-130J Super Herucles, która mieści się w Marietta. Oficjalnie Ministerstwo Obrony Narodowej wstrzymało realizację programu Drop na rzecz przejęcia od Stanów Zjednoczonych pięciu używanych samolotów C-130H Hercules (dwa znajdują się w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy). Nie można jednak wykluczyć, że obecność szefa rządu stała się okazją do zaprezentowania potencjału nowej generacji samolotów tego typu.

Poza samolotami, ważnym elementem wizyty w zakładach korporacji Lockheed Martin jest informacja, że Polska jest zainteresowana zakupem na własne potrzeby partii pocisków manewrujących AGM-158 JASSM-XR, które mają zasięg dochodzący do 1600 km. Dotychczas Polska zakupiła inne wersje tej broni (JASSM i JASSM-ER), które charakteryzują się mniejszym zasięgiem operacyjnym. Ich nosicielami są wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc