Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy w budowie fabryki amunicji Rheinmetalla na Ukrainie

Rheinmetall dostarczy wyposażenie dla ukraińsko-niemieckiej fabryki amunicji zlokalizowanej na Ukrainie. Fot. Rheinmetall

24 lipca grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o zawarciu z władzami Ukrainy umowy na dostawę wyposażenia fabryki amunicji, która ma powstać na Ukrainie.

Zamówienie obejmuje kompletne wyposażenie zakładu, umożliwiające uruchomienie produkcji. Wartość zamówienia nie została ujawniona, ale koncern z Nadrenii określa ją jako kwotę „w niskim trzycyfrowym przedziale w mln EUR”, co sugeruje, że mowa o nieco ponad 100 mln EUR. Środki te zostaną zaksięgowane na początku trzeciego kwartału br. Umowa przewiduje, że budowa fabryki rozpocznie się „w krótkim czasie” i potrwa kilka lat. Najwyraźniej jeszcze przed jej całkowitym ukończeniem rozpocznie się produkcja amunicji, ma to bowiem nastąpić w ciągu 24 miesięcy. Rheinmetall AG będzie współodpowiedzialny za eksploatację fabryki wraz z ukraińskim partnerem przemysłowym, koncernem Ukrajinśka oboronna promysłowistʹ (ang. Ukrainian Defense Industry ‒ UDI, dawn. Ukroboronprom), które to firmy utworzą spółkę joint venture – ma ona odpowiadać za produkcję 155 mm amunicji artyleryjskiej. Zakładane moce produkcyjne nie są znane. Zanim Rheinmetall dostarczy wyposażenie, na miejscu powstanie odpowiednia infrastruktura. Jej przygotowywanie już się rozpoczęło. Warto odnotować, że w zachodniej części Ukrainy budowany jest zakład mający realizować obsługę techniczną ukraińskich wozów bojowych i pojazdów wojskowych produkcji niemieckiej, a docelowo mający produkować m.in. bojowe wozy piechoty KF41 Lynx.

Prezes i dyrektor generalny Rheinmetall AG Armin Papperger powiedział, że umowa oznacza „Wprowadzenie słów w czyn, bowiem wspólnie z ukraińskim partnerem Rheinmetall stworzy ukraińskie centrum kompetencji w zakresie amunicji”. Ocenił, że „Zamówienie podkreśla zaufanie do zdolności produkcyjnych i wiedzy fachowej Rheinmetalla”.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc