Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy AW101 dotarł do Norwegii

20 listopada koncern Leonardo poinformował o rozpoczęciu dostaw wielozadaniowych śmigłowców ratowniczych AW101 do Norwegii. Łącznie, do 2020 roku, do tego państwa dostarczonych zostanie szesnaście egzemplarzy.

Pierwszy AW101 przeznaczony dla Ministerstwa Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego został przebazowany z Yeovil do Sola 17 listopada. W oparciu o powyższą bazę rozpocznie się cykl prób operacyjnych oraz oceny technicznej przed wdrożeniem do służby, co ma nastąpić w 2018 roku. Pomimo formalnego zakupu przez użytkownika cywilnego, śmigłowce będą używane przez Siły Powietrzne – ich głównym zadaniem będą misje poszukiwawczo-ratownicze w strefie odpowiedzialności SAR nad Morzem Norweskim, a także na terytorium Norwegii.

Norwegia jest kolejnym państwem Europy, który zdecydował się o zakupie AW101 w roli maszyn SAR. Wcześniej podobnego wyboru dokonały siły zbrojne Danii, Portugalii, a Włosi zamówili wyspecjalizowaną wersję CSAR, która może wspierać służby ratownicze w przypadkach wystąpienia klęsk żywiołowych.

Obecnie AW101 jest proponowany m.in. Polsce, która poszukuje dostawcy śmigłowców w przetargu na maszyny ratownictwa bojowego CSAR, a także wielozadaniowe mogące pełnić rolę zwalczania okrętów podwodnych i ratownictwa morskiego SAR.

(ŁP) Foto: Leonardo
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc