15 grudnia tajwańskie media poinformowały o dotarciu na miejsce przeznaczenia pierwszego transportu z czołgami M1A2T dla Wojsk Lądowych Republiki Chińskiej.
Do portu w Tajpej drogą morską dotarło 38 czołgów, a więc ponad 1/3 z zamówionych 108 wozów. Co ciekawe, ze względów bezpieczeństwa władze portu zawiesiły działanie wszystkich terminali i instalacji portowych (poza wykorzystywanymi do wyładowania czołgów) na czas rozładunku. Trwało to od 18:00 czasu lokalnego 15 grudnia do 7:00 16 grudnia. Czołgi zostaną niebawem przekazane do ośrodka szkoleniowego mieszczącego się w gminie Hukou w powiecie Hsinchu, gdzie załogi rozpoczną szkolenie po święcie Nowego Roku Księżycowego (obchody przypadają w 2025 r. na 8-14 lutego). W ciągu dwóch lat na Tajwan dotrą dwie kolejne partie czołgów – 42 wozy w 2025 r, a pozostałe w 2026 r. Zakup M1A2T ma pozwolić na częściowe zastąpienie najstarszych czołgów w arsenale Tajwanu, zwłaszcza rodziny M48. Przeciwko sprzedaży broni Tajwanowi protestuje Chińska Republika Ludowa, traktująca wyspiarską republikę jako swoją zbuntowaną prowincję (z pełną wzajemnością ze strony rządu w Tajpej).
Na mocy umowy z 2019 r. Siły Zbrojne Republiki Chińskiej otrzymają 108 czołgów M1A2T. Kontrakt ma wartość 1,26 mld USD. Tajwańscy żołnierze wysłani do Stanów Zjednoczonych na szkolenie dla instruktorów mieli wrócić do ojczyzny w listopadzie br., może równolegle z dostawą pierwszych czołgów. Lokalne szkolenie załóg i personelu technicznego ma rozpocząć się w lutym 2025 r. Czołgi trafią do pododdziałów 6. Korpusu Armijnego, mającego za cel obronę północnej części wyspy. Zarówno garnizon Chang An, w którym mają stacjonować czołgi, jak i poligon pancerny Kengzikou są obecnie modernizowane.
Co ciekawe, wbrew pierwotnym doniesieniom M1A2T nie jest odmianą najnowszego M1A2 SEPv3, lecz wariantem hybrydowym, w którym wykorzystano szeroko starsze rozwiązania. M1A2T otrzymały bowiem przyrządy obserwacyjno-celownicze znane z czołgu M1A2 SEPv2, ale z niektórymi elementami wyposażenia z mniej zaawansowanej wersji M1A1 SA (np. analogowy komputer balistyczny). Niektóre elementy, jak np. pomocniczy system chłodzenia i zasilania (ACPS), zamontowany z tyłu wieży, upodabnia M1A2T do kuwejckich M1A2K. Co ciekawe, zakup czołgów przez Tajwan zadaje kłam temu, że w konstrukcję Abramsa może ingerować wyłącznie General Dynamics Land Systems, bowiem wozy będą wyposażone w rodzimy system zarządzania polem walki (BMS) i środki łączności zewnętrznej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu