16 września Sztab Generalny WP oraz firma Baykar poinformowali o zakończeniu szkolenia przez pierwszą grupę polskich pilotów, operatorów oraz personelu technicznego w obsłudze bojowych bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2.
Szkolenie odbywało się na terytorium Turcji, a uczestniczył w nim personel 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca. Powyższa jednostka ma być głównym użytkownikiem czterech zestawów, które zostały zamówione przez Agencję Uzbrojenia w maju 2021 roku. Zgodnie z zapisami umowy, pierwszy z nich zostanie dostarczony w bieżącym roku. Kolejne trzy zestawy trafią do Polski do 2024 roku. Łącznie do Polski trafią 24 egzemplarze Bayraktar TB2 wraz ze stacjami radiolokacyjnymi Leonardo Osprey 30, optoelektronicznymi głowicami obserwacyjnymi MX-15 EO/IR oraz uzbrojeniem podwieszanym. Polska będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem tureckich bezzałogowców tego typu wśród państw NATO.
Powyższe wydarzenie było okazją do upublicznienia wyglądu TB2 zamówionych przez Polskę. W czasie tegorocznego MSPO, Baykar przywiózł do Kielc Bayraktara w polskich barwach z wojskową rejestracją 2824 – biorąc pod uwagę upublicznione zdjęcia, rejestracja wydaje się prawdziwa. Latające w Turcji maszyny noszą polskie rejestracje zaczynające się na cyfry 28.
Po dostawie będą to bezzałogowce o największym potencjale operacyjnym w polskich siłach zbrojnych. W kolejnych latach można spodziewać się kolejnych zamówień – w ramach programu Gryf Agencja Uzbrojenia planuje zakupić flotę taktycznych bezzałogowych statków powietrznych zdolnych do przenoszenia uzbrojenia. Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych negocjowany jest zakup nieokreślonej liczby bojowych General Atomics MQ-9 Reaper.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu