W PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o. w Gdyni rozpoczął się rozruch technologiczny nowej maszyny. To na niej będą cięte blachy do budowy sekcji kadłubów i nadbudówek fregat Miecznik.
Nowe urządzenie – przecinarka CNC 3D wraz z przystawką do plazmowego cięcia rur – jest obecne najnowocześniejszą tego typu maszyną dostępną na rynku europejskim, która umożliwi utrzymanie bardzo wysokiej jakości ciętych elementów. Przecinarka będzie podłączona bezpośrednio do stoczniowego oprogramowania 3D Foran, więc dane dotyczące obróbki będą transmitowane bezpośrednio z komputerów biura projektowego do operatora przecinarki. Urządzenie jest dodatkowo wyposażone w głowicę do cięcia autogenicznego, która umożliwia palenie blach o grubości do aż 120 mm. Absolutną nowością jest zastosowanie przystawki do cięcia rur. Po fazie testów i szkoleń, około 20 stycznia maszyna zacznie regularną pracę.
W stoczni zaczęły się już pojawiać także arkusze blach stalowych. Oficjalna uroczystość rozpoczęcia palenia blach do budowy fregaty prototypowej ma się odbyć 16 sierpnia tego roku.
Ponadto trwa postępowanie zakupowe STW/WNW-000005, mające na celu wyłonienie głównego wykonawcy robót budowlanych dla zadania inwestycyjnego „Budowa obiektów kubaturowych: hali kadłubowej, hali produkcyjnej oraz budynku socjalno-administracyjnego z zagospodarowaniem terenu, rozbudową i przebudową nabrzeża, placów składowych i dróg wewnętrznych wraz z budową, przebudową i likwidacją infrastruktury technicznej towarzyszącej na terenie PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.”. Ma to nastąpić 23 stycznia. Modernizacja zakładu jest w głównej mierze związana z programem Miecznik. Pierwsze z budynków zaczną fizycznie powstawać już za kilka miesięcy.
Obecnie w Agencji Uzbrojenia trwa etap analiza Zaktualizowanego Przemysłowego Studium Wykonalności i Projektu Wstępnego, przekazanych przez producenta w listopadzie ubiegłego roku.
Program Miecznik zakłada pozyskanie trzech fregat wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP. Realizuje go konsorcjum PGZ-MIECZNIK, obejmujące: PGZ S.A., PGZ Stocznie Wojenną Sp. z o.o. i Remontową Shipbuilding S.A. Partnerami zagranicznymi projektu są przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii: Babcock International, odpowiadający za projekt platformy bazujący na typie Arrowhead 140, Thales UK mający dostarczyć kluczowe elementy Zintegrowanego Systemu Walki oraz MBDA UK jako producent systemu obrony powietrznej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu