Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy patrolowiec dla Pakistanu zwodowany

Pamiątkowe zdjęcie wykonane po położeniu stępki pod przyszłego Hunain (F 273) typu OPV 2600. Warto zwrócić uwagę na znajdującą się w tle wizualizację gotowego okrętu. Fot. Damen

12 września w stoczni Damen Shipyards Galati w Gałaczu w Rumunii nad Dunajem odbyła się uroczystość wodowania okrętu patrolowego Hunain (F 273) typu OPV 2600 budowanego dla Sił Morskich Islamskiej Republiki Pakistanu PB (Pākistān Bahrí'a).

Zwodowana jednostka jest pierwszą z krótkiej, bo liczącej zaledwie dwie jednostki serii, którą Pakistan zamówił w holenderskiej firmie. Wybór akurat Damena jako wykonawcy nowych okrętów jest efektem zadowolenia z eksploatacji dwóch, dostarczonych w 2020 roku, nieco mniejszych patrolowców typu OPV 2200, które w Pakistanie klasyfikowane są jako typ Yarmook (Yarmook F 271 i Tabuk F 272, przekazane odbiorcy odpowiednio 13 lutego i 12 listopada).

Stępkę pod przyszłego Hunaina położono 12 października 2022 roku (w tym samym dniu rozpoczęto palenie blach dla drugiej jednostki, której nazwy póki co nie upubliczniono, Damen informuje o postępach budowy patrolowców dla Pakistanu/ZBiAM.pl). Okręty projektu OPV 2600 legitymują się wypornością pełną ok. 2550 ton przy wymiarach 100,2 x 14,0 x 3,94 m. Napęd skonfigurowany został w układzie CODAD z czterema silnikami wysokoprężnymi Caterpillar 3516E (o mocy po 3000 kW), które poprzez dwie przekładnie zbiorczo–redukcyjne obracają dwoma śrubami o skoku zmiennym i średnicy 3,6 m. Taki układ umożliwi uzyskanie prędkości maksymalnej 22 węzłów, a przy prędkości ekonomicznej 12 w zapewni przebycie do 3500 Mm. Energia elektryczna wytwarzana będzie przez cztery agregaty prądotwórcze Caterpillar C18 o mocy po 430 eKW. Autonomiczność sięgać ma 40 dni.

Nowe pakistańskie jednostki mają zostać wyposażone w systemu elektroniczne, a także uzbrojenie porównywalne z tym, które instalowane jest na korwetach rakietowych. Mimo że żaden spis spodziewanego uzbrojenia nie został oficjalnie ujawniony, posiłkując się wizualizacjami z uroczystości położenia stępki wywnioskować można całkiem sporo. Tym samym główne uzbrojenie ofensywne stanowić będą kierowane pociski przeciwookrętowe, najprawdopodobniej typu CM-302, stanowiących eksportową odmianę chińskich pocisków supersonicznych YJ-12, których cztery pojemniki transportowo–startowe zainstalowane zostaną w niecce nadbudówki za masztem głównym. Uzbrojenie ofensywne składać się będzie z wkomponowanych w spardek dziobowy 16 komór najprawdopodobniej dla pocisków typu Albatros NG (morska wersja pocisków MBDA CAMM-ER). Obronę okrętów w bezpośredniej bliskości zapewni z kolei turecki system artyleryjski Aselsan Gökdeniz kal. 35 mm. Główne uzbrojenie artyleryjskie stanowić będzie natomiast armata Leonardo Marlin 40 kal. 40 mm (system ten zastąpił początkowo rozważany zestaw ASELSAN STOP kal. 25 mm).

Wyposażenie radiolokacyjne składać się będzie z:  trójwspółrzędnej pracującej w paśmie E/F (2-4 GHz) stacji Thales Smart-S Mk2 (zapewne będzie to radar wyprodukowany na licencji przez Aselsan, taki sam jaki trafił na pokład budowanych obecnie dla PB korwet typu Babur). Uzupełnieniem będzie trudnowykrywalny (LPI), pracujący w paśmie I/J (8-10 GHz), radar przeznaczony do wykrywania celów nawodnych Aselsan ALPER (także instalowany na Baburach) oraz dwa komercyjne, nawigacyjne systemy radiolokacyjne pracujące w pasmach E/F oraz I/J. Na rufie znajduje się lądowisko dla śmigłowców o dopuszczalnym obciążeniu do 5,5 tony. Zabudowany hangar umożliwia z kolei bazowanie maszyny o długości nie przekraczającej 12 m. Załoga składać się będzie z 88 osób (w tym 20 oficerów i 68 podoficerów i marynarzy) przy czym jest możliwość zabrania na pokład dodatkowych 18 osób. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem oba okręty typu OPV 2600 mają zostać przekazane w przyszłym roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc