Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemieckie bojowe wozy piechoty dla Grecji

Grecja ma otrzymać od Niemiec bojowe wozy piechoty, prawdopodobnie SPz Marder, w zamian za przekazanie Ukrainie eks-enerdowskich BMP-1A1 Ost. Fot. Bundeswehr

31 maja kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Olaf Scholz (SPD) ogłosił, że Niemcy przekażą Republice Greckiej bojowe wozy piechoty, aby rząd grecki mógł przekazać broń „typu sowieckiego” walczącej z rosyjską agresją Ukrainie.

Scholz dodał, że zawarł w tym celu porozumienie z greckim premierem Kiriakosem Mitsotakisem. Wejście porozumienia w życie ma nastąpić „szybko”, a obecnie resorty obrony obydwu państw mają pracować nad szczegółami przekazania pojazdów w ramach mechanizmu „pierścienia wymiany” (niem. ringtausch). Scholz nie ujawnił żadnych szczegółów na temat tego, jakie pojazdy zostaną przekazane. Wątpliwe, by chodziło o nowoczesne Rheinmetall Lynx KF41, których zakup rozważają Ateny. Grecja chciałaby nabyć 205 pojazdów, które należy dopiero wyprodukować, i to wg greckich mediów najlepiej z udziałem greckiego przemysłu ‒ wątpliwe, by Berlin dofinansował tego rodzaju transakcję. Znacznie bardziej prawdopodobne jest przekazanie starych bwp SPz Marder, być może pochodzących z zasobów grupy Rheinmetall AG. Równocześnie oznaczałoby to koniec starań Ukrainy o przekazanie tego rodzaju pojazdów, zresztą zarząd Rheinmetall AG sam zadeklarował możliwość przekazania Marderów Ukrainie już w pierwszych dniach wojny.

Ze słów Olafa Scholza wynika, że Grecja miałaby przekazać Ukrainie posiadane przez siebie BMP-1A1 Ost, zakupione z nadwyżek Bundeswehry (a odziedziczone przez nią po NRD-owskiej Nationale Volksarmee) w 1991 r. Grecja wciąż dysponuje być może nawet 302 takimi pojazdami (zakonserwowane, pierwotnie Grecja zakupiła 501 wozów, z czego setkę przekazała Irakowi w latach 2005-2006) i 72 przeciwlotniczymi zestawami artyleryjskimi, powstałymi poprzez zastąpienie oryginalnej wieży zdwojoną 23 mm armatą przeciwlotniczą ZU-23-2.

Z mechanizmu Ringtausch skorzystały już Słowenia i Czechy, choć obydwa państwa jeszcze oczekują na obiecane przez Berlin pojazdy. Również polski rząd postanowił skorzystać z tego mechanizmu, lecz na razie bez odzewu, przynajmniej oficjalnego. Mechanizm Ringtausch został obmyślony w Berlinie w odpowiedzi na naciski zagraniczne (szczególnie ‒ z oczywistych względów ‒ z Ukrainy) ukierunkowane na przekazanie ciężkiej broni Ukrainie. Co najmniej część niemieckich polityków (z SPD i kanclerzem Scholzem na czele) jest tej koncepcji przeciwna, jednak zaproponowali oni rozwiązanie, zgodnie z którym państwa dysponujące bronią produkcji sowieckiej lub zbliżoną miałyby ją przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy, a w zamian mogłyby liczyć na dostawy broni niemieckiej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Niemieckie bojowe wozy piechoty dla Grecji”

  1. Czechy to korzystają z dwóch mechanizmów w jednym czasie, owszem dostali dwie kompanie chyba Leo 2A4, przekazali swoje T-72 Ukraińcom, ale to normalna praktyka jak ktoś zamawia nowe Leopardy, Węgry też otrzymały Leopardy 2A4 do szkolenia, zanim przyjdą nowe przez nich zamówione.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc