Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy kontynuują wzmacnianie obrony przeciwlotniczej

Fot. Lockheed Martin

15 sierpnia amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu niemieckiego zapytania ofertowego dotyczącego możliwości zakupu partii pocisków przeciwlotniczych PAC-3MSE.

Powyższa transakcja może mieć maksymalną wartość 5 mld USD. W ramach autoryzowanego pakietu Niemcy są zainteresowani zakupem 600 pocisków PAC-3MSE (w tym dziesięć sztuk przeznaczonych do prób na terytorium Stanów Zjednoczonych). Poza tym pakiet chce zamówić urządzenia diagnostyczne, narzędzia oraz usługi wsparcia logistyczno-szkolnego. Obecnie dokumentacja trafiła do Kongresu Stanów Zjednoczonych, który ma 30 dni na kontynuację procesu autoryzacji.

Wybuch wojny na Ukrainie, a także zaangażowanie Republiki Federalnej Niemiec w program pomocy wojskowej temu państwu doprowadził do zwiększenia zamówień sprzętu wojskowego na potrzeby niemieckich sił zbrojnych. M.in., w dwóch osobnych umowach (za łączną kwotę 2,4 mld USD) zamówiono osiem nowych zestawów ogniowych RTX Patriot PAC-3+ oraz dużą partię pocisków przeciwlotniczych MIM-104E GEM-T.

Pierwsza partia pocisków PAC-3MSE została zakupiona przez Republikę Federalną Niemiec w 2019 roku (około 50 sztuk), które zintegrowano ze zmodernizowanymi wyrzutniami należącymi do niemieckich sił zbrojnych. Strzelanie z użyciem jeden z wyrzutni oraz pocisków PAC-3MSE zrealizowano na poligonie White Sands w stanie Nowy Meksyk w połowie 2023 roku.

Dotychczas korporacja Lockheed Martin dostarczyła ponad 1700 seryjnych pocisków PAC-3MSE, które są produkowane w zakładach mieszczących się w Camden w stanie Arkansas. Ze względu na wzrost zapotrzebowania, obecnie prowadzony jest proces rozbudowy zdolności produkcyjnych, które mają pozwolić na dostawy do 700 pocisków rocznie. PAC-3MSE, będący rozwojową wersją sprawdzonego w boju PAC-3CRI, może pochwalić się dwupulsowym silnikiem rakietowym na paliwo stałe, zapewniającym zwiększoną wydajność na wysokości i zasięgu w celu obrony przed nadchodzącymi zagrożeniami, w tym taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi i samolotami.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc