5 grudnia w bazie King Faisal w Dżuddzie odbyła się ceremonia przyjęcia do służby w Królewskiej Saudyjskiej Marynarce Wojennej korwety Jazan. Jest to czwarty okręt typu Al-Jubail.
Nieukończona korweta Jazan została przetransportowana statkiem z San Fernando koło Kadyksu na południu Hiszpanii do Arabii Saudyjskiej w celu ostatecznego wyposażenia i integracji systemu walki okrętu. Program potwierdził tym samym zdolność transferu technologii przez Navantię do SAMINavantia, spółki joint venture utworzonej w Arabii Saudyjskiej wraz z tamtejszą firmą państwową SAMI (Saudi Arabian Military Industries). Przed przekazaniem, na okręcie sfinalizowano prace wykonywane przez lokalnego kooperanta. Dotyczyły one także morskich prób odbiorczych.
Serię pięciu okrętów buduje hiszpańska państwowa grupa stoczniowa Navantia w swoim zakładzie w San Fernando. Umowę na serię jednostek typu Alfa 3000 (w zasadzie fregat lekkich, rozwinięcie modelu Avante 2200, ponad 2500 ton wyporności standardowej) zawarto 12 lipca 2018 roku. Współpraca Madrytu i Rijadu nie dotyczy jednak tylko okrętów. Bardzo ważnym aspektem jest też wyszkolenie łącznie ok. 500 saudyjskich marynarzy i techników oraz umowa na transfer technologii w zakresie systemów zarządzania walką CMS. Nauka odbywa się w nowo postawionym budynku Navantia Training Centre w San Fernando, niedaleko od stoczni. Obejmuje ona również świadczenie usług, takich jak zintegrowane wsparcie logistyczne, zapewnienie ośrodków szkoleniowych i treningowych obsługi systemu walki i systemu kontroli platformy okrętów, wsparcie cyklu życia korwet oraz systemy serwisowania w bazie marynarki wojennej w Dżuddzie.
Na podstawie osobnej umowy z września 2019 roku o wartości 975 mln EUR, Navantia dokonała transferu technologi produkcji CMS i integracji systemów walki. W tym celu lokalna spółka SAMI i Navantia utworzyły joint venture SAMINavantia. Jej pierwszym produktem, powstałym na bazie systemu CMS Catiz w oparciu o transfer wiedzy i technologii jest Hazem, pierwszy saudyjski system zarządzania walką. Stanie się on standardem dla tamtejszej floty, a jego pozyskanie jest rozważane przez inne marynarki na Bliskim Wschodzie. W wyniku tej strategii, przed końcem tego roku w Rijadzie zostanie zainaugurowane Centrum Doskonałości Integracji i Rozwoju Systemów Okrętowych, w celu ewolucji systemu zarządzania walką Hazem na potrzeby Królestwa Arabii Saudyjskiej, a także na rynki eksportowe.
Jednostki omawianego typu wypierają ponad 2500 ton, przy 104 m długości i 14 m szerokości. Napęd czterema silnikami wysokoprężnymi MTU 12V1163 TB93 zapewnia prędkość około 24 węzłów. Załoga składa się z 92 osób, ale miejsc jest 112. Okręty mają uzbrojenie składające się z: ośmiu przeciwokrętowych pocisków kierowanych MBDA MM40 Exocet Block 3C, wyrzutni pionowej Sylver A50 do 16 pocisków przeciwlotniczych MBDA VL MICA, 76 mm armaty automatycznej Leonardo Oto Melara Super Rapido, 35 mm artyleryjskiego zestawu obrony bezpośredniej Rheinmetall Millenniumm, dwóch trójrurowych wyrzutni torped kalibru 324 mm, dwóch 20 mm stanowisk Nexter Narwhal, dwóch wyrzutni celów pozornych Lacroix Sylena Mk2 oraz hangaru i lądowiska do wielozadaniowego śmigłowca pokładowego Lockheed Martin MH-60R Seahawk. Zasadniczym systemem obserwacji technicznej jest radar trójwspółrzędny z anteną obrotową AESA Leonardo Kronos Naval.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu