Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2024: premiera stacji radiolokacyjnej Tuga

Stacja Tuga na MSPO 2024. Fot. AMM.

Na MSPO 2024 można zobaczyć jedną z tegorocznych kieleckich premier, jaką jest stacja radiolokacyjna Tuga, wystawiona przez spółkę PIT-RADWAR, wchodzącą w skład PGZ S.A. Tuga to najmniejsza i najlżejsza stacja PIT-RADWAR S.A., skonstruowana z myślą wykrywania powietrznych bezzałogowców najmniejszych kategorii.

Tuga to tzw. stacja 4D, gdzie czwartą współrzędną jest prędkością radialna celu zbliżającego/oddalającego się. Tuga to przykład radaru pracującego na fali ciągłej z modulacją częstotliwościową (ang. FMCW). Dlatego też jednostkę antenowa stacji Tuga składa się z pary ścianowych anten – nadawczej i odbiorczej. Są to aktywne anteny AESA, pracujące w centymetrowym paśmie X. Tuga jest całkowicie cyfrową, sterowana programowo, półprzewodnikową stacją, przeznaczoną do wykrywania BSP, także najmniejszych kategorii oraz śmigłowców (także w zawisie). Zakres obserwacji stacji Tuga wynosi 33° w elewacji i 90° w azymucie. Zasięg instrumentalny przekracza 50 km, a minimalny wynosi poniżej 50 m. BSP kategorii mikro (SPO=0,01 m2) Tuga wykrywa z > 5 km.

Razem ze stacją Tuga, na MSPO 2024 jest wystawiony optoelektroniczny system wykrywania celów. Fot. AMM

Zespół antenowy stacji Tuga ma wymiary 700×700 mm i może być montowany na lekkim pojeździe lub np. na trójnogu. Blok antenowy Tugi w postaci płaskiego panelu ułatwia integrację z dowolnym nośnikiem. Tuga może służyć jako dodatkowy środek wykrywania systemów plot. Najkrótszego zasięgu do zadań C-UAS/C-RAM, np. 35 mm armat SA-35, do współpracy z systemem plot. Poprad. Tuga ma służyć jako środek wykrywania do osłony wojsk zgodnie z założeniami programu Sona. Konstruktorzy stacji Tuga oferują też możliwość pracy stacji Tuga razem z optoelektronicznym systemem wykrywania celów. Na MSPO 2024 można także obejrzeć takie urządzenie. W ten sposób radiolokacyjna oferta PIT-RADWAR S.A. jest kompleksowa – Tuga w najniższej warstwie OPL, w wyższej (VSHORAD) jest stacja Bystra, w następnej (SHORAD) stacja Sajna.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc