Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa prezentuje m.in. bezzałogowy system latający HAASTA.
Powyższa konstrukcja, rozwijana na bazie doświadczeń operacyjnych BSL na przestrzeni ostatnich lat, jest tworzona we współpracy z firmą Eurotech. HAASTA to innowacyjny system BSL z napędem hybrydowym, służącym (w zależności od wersji) m.in. do obserwacji, przewozu ładunków, fotogrametrii, dalekiego rozpoznania, dywersji lub zwalczania innych statków powietrznych powyższej klasy. Co ciekawe, dzięki modułowej konstrukcji, może być wykorzystywany do szerokiego zakresu zadań – podstawową z nich, omawianą na MSPO, jest opcja bycia latającym celem-wabikiem dla naziemnych systemów obrony przeciwlotniczej. Tego typu rozwiązanie ma swoje zalety, gdyż umożliwia wykrycie kluczowych elementów systemu obrony przeciwlotniczej i ich zniszczenie przez inne statki powietrzne bądź artylerię. Takie zastosowanie BSL można było zauważyć m.in. podczas ostatniego konfliktu pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem.
Co należy podkreślić, system HAASTA, prezentowany na MSPO, przyciągał wzrok obserwujących w związku z montażem pod jego kadłubem karabinka piechoty. Ma to związek z możliwością wykorzystania platformy do różnych celów, w tym latającego systemu służącego do zwalczania amunicji krążącej – tego typu zastosowanie wynika z obserwacji walk na Ukrainie, gdzie obie strony konfliktu na szeroką skalę wykorzystują bezzałogowe platformy jednorazowego użytku.
Poza zastosowaniem wojskowym, HAASTA może być oferowany także do różnorodnych zadań stawianych przez służby cywilne.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu