W czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach koncern Leonardo zaprezentował bezzałogowy aparat latający Falco EVO. Jednym z celów prezentacji jest możliwość sprzedaży systemu w Polsce, w programie Gryf.
Sam Falco EVO stanowi członka rodziny bezzałogowych platform latających Falco opracowanych i produkowanych przez koncern Leonardo od lat. W przypadku EVO mowa o konstrukcji dysponującej maksymalną masą startową 650 kg, możliwością zabrania ładunku użytecznego o masie do 120 kg i zdolnego operować w powietrzu ponad 20 godzin. W zakresie ładunku Leonardo zakłada możliwość zabrania wielofunkcyjnej głowicy optoelektronicznej, wskaźników laserowych, wielofunkcyjnych stacji radiolokacyjnych, zasobników ESM i COMINT. Ze względu na sposób zakupu systemu Gryf, przedstawiciele producenta nie informują czy znaleźli się na „krótkiej” liście podmiotów z którymi Agencja Uzbrojenia prowadzi negocjacje.
Zgodnie z publicznymi informacjami, faza analityczno-koncepcyjna programu Gryf zakończyła się w ubiegłym roku. Faza realizacyjna rozpoczęła się w grudniu 2021 roku w trybie negocjacji z kilkoma wykonawcami. Według deklaracji, w latach 2026-35 planowany jest zakup trzynastu zestawów, po cztery bezzałogowce w każdym. Każdy system ma być zdolny do wykonywania zadań rozpoznawczych oraz uderzeniowych i mieć promień działania w granicach 200 km.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
W tej wadze jest TB2,i może przenosić większy ładunek. Hermes 450 oferowany przrz WB jest mniejszy lżejszy a ładunek ma podobny co Falco.