Spółka Diehl Defence promuje na MSPO 2022 precyzyjną amunicję artyleryjską dalekiego zasięgu Vulcano, przeznaczoną zarówno do systemów artylerii lufowej kal. 155 i 127 mm. Vulcano to unikatowo rynkowo rozwiązanie, gdyż łączy daleki zasięg strzału z jego wysoką precyzją dzięki trzem różnym wersjom końcowego naprowadzania na cel.
W programie amunicji Vulcano Diehl Defence współpracuje z Leonardo, gdyż Vulcano to rezultat włosko-niemieckiej umowy międzyrządowej. Oferowana rodzina amunicji Vulcano składa się z pocisków 155 mm do artylerii lądowej i 127 mm do artylerii okrętowej. W przypadku tej pierwszej wersji – czyli Vulcano V155GLR – dostępne są dwie wersje układów naprowadzania. Albo wykorzystujący wyłącznie nawigację bezwładnościową i satelitarną, albo dodatkowo zaopatrzony w układ półaktywnego laserowego (na światło odbite) naprowadzania końcowego. Ten drugi układ służy do zwalczania punktowych celów, także ruchomych (np. wozy bojowe). Podczas strzelań testowych uzyskiwano trafienia w cel o powierzchni 1×1 m. W przypadku układu nawigacji wyłącznie bezwładnościowo-satelitarnej Vulcano standardowo trafiał w cel wielkości 5×5 m, ale zgodnie z wymogiem Bundeswehry podniesiono ten parametr do 3×3 m. W przypadku amunicji okrętowej 127 mm – czyli Vulcano V127GLR – jest dostępny jeszcze jeden wariant układu naprowadzania z termicznym układem wykrywania celu. W tym przypadku chodzi o strzelania do okrętów, które stanowią kontrastowy termicznie cel na tle zimnej wody.
Obecnie Vulcano V155GLR jest jedynym artyleryjskim pociskiem na świecie, w którym seryjnie wdrożono układ naprowadzania łączący naprowadzenie bezwładnościowo-satelitarne z końcowym laserowym. Wiązka lasera jest kodowana, więc nie zachodzi możliwość pomyłki czy zmylenia Vulcano. Wskazanie/podświetlenie celu pochodzi z zewnętrznego źródła, np. bezzałogowca powietrznego. Zasięg strzału Vulcano V155GLR zamyka się w przedziale od 8 do ponad 55 (lufa o długości 39 kalibrów) lub ponad 70 km (lufa o długości 52 kalibrów). W przypadku Vulcano V127GLR te widełki wynoszą od 12 do ponad 70 (lufa o długości 54 kalibrów), ponad 75 (62 kalibrów) i ponad 80 km (64 kalibrów).
Pociskami Vulcano V155GLR można strzelać z dowolnego systemu lufowego 155 mm. Choć najlepiej, aby to był system z komputerowym systemem kierowania ogniem, wówczas integracja z Vulcano odbywa się poprzez instalację Vulcano Programming Unit. Niemniej przygotowano też przenośny zestaw (walizkowy) – portable Fire Control Unit (pFCU), który umożliwia zaprogramowanie amunicji Vulcano przed strzałem z niedostosowanym systemem kierowania ogniem.
Sam pocisk Vulcano jest podkalibrowy, stabilizowany brzechwowo z odrzucanym sabotem, dzięki temu przy strzelaniu ze 155 mm lufy o długości 52 kalibrów z użyciem czterech modułowych ładunków miotających DM72/DM92 osiąga prędkość wylotową 1020 m/s. Vulcano jest pociskiem odłamkowo-burzącym z prefabrykowaną wkładką odłamkową generującą wolframowe odłamki. Vulcano może detonować uderzeniowo lub zbliżeniowo nad celem.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu