13 czerwca w Centrum Konferencyjnym MON odbyła się odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych RP. Wśród głównych gości można wymienić Prezydenta Andrzeja Dudę oraz ministra obrony Mariusza Błaszczaka.
Prezydent @AndrzejDuda: Silna, sprawna i dobrze wyposażona armia jest Polsce potrzebna. Dzisiejsze czasy pokazują, jak bardzo ważne jest odpowiedzialne podejście.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 13, 2022
Jak wskazał minister Błaszczak, najbliższe lata to zapowiedź rozbudowy Wojska Polskiego oraz znaczną rozbudowę potencjału. W przypadku pierwszego z wątków mowa o sformowaniu dwóch kolejnych dywizji ogólnowojskowych, docelowo Wojsko Polskie ma posiadać sześć związków taktycznych z odpowiednim komponentem wsparcia i zabezpieczenia bojowego. Powyższa deklaracja ma związek z wcześniejszymi planami rozbudowy stanów osobowych, co pozwoli na utworzenie odpowiedniego zapasu kadrowego.
Minister @mblaszczak: W najbliższym czasie podpiszemy umowy na dostawy niszczycieli min, zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW zintegrowanych z transporterami Rosomak, wielozadaniowych śmigłowców wsparcia AW149, 2 satelitów obserwacyjnych i niszczycieli czołgów.
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 13, 2022
Jak wskazał Mariusz Błaszczak: Wojsko musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt, dlatego konsekwentnie modernizujemy i wymieniamy uzbrojenie używane przez naszych żołnierzy. Ruszyliśmy z kolejną fazą programu Wisła, czyli dostaw systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu. Dokupimy kolejnych 6 baterii tego systemu. Zamówimy także 500 wyrzutni systemu Himars, który jest w stanie razić cele na odległość do 300 kilometrów. Wojna na Ukrainie pokazała jak istotna jest artyleria, dlatego Polska musi stać się potęgą artyleryjską. Kupimy także sprawdzony sprzęt produkcji koreańskiej m.in. bojowe wozy piechoty, które będą uzupełnieniem BWP Borsuk krajowej produkcji, haubice i czołgi K2. W najbliższym czasie podpiszemy umowy na dostawy m.in. niszczycieli min, zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW zintegrowanych z transporterami Rosomak, wielozadaniowych śmigłowców wsparcia AW149, 2 satelitów obserwacyjnych i niszczycieli czołgów.
O ile zakup kolejnych trzech niszczycieli min był już zapowiadany, podobnie jak planowane zamówienie systemów ZSSW oraz satelitów obserwacyjnych, to z całą pewnością sporym zaskoczeniem na powyższej liście są wielozadaniowe śmigłowce wsparcia Leonardo AW149 – przypomnijmy, powyższa konstrukcja była już oferowana Polsce w czasie poprzedniego postępowania przetargowego, kiedy ówczesne kierownictwo MON zdecydowało się na Airbus H225M Caracal. W ostatnich latach Leonardo promowało na polskim rynku mniejszy śmigłowiec AW139M. Obecnie brak szczegółów, ale według części (niepotwierdzonych) źródeł mowa o umowie na około 32 egzemplarze – nie można wykluczyć, że AW149 zastąpią lub uzupełnią potencjał wielozadaniowych śmigłowców rodziny W-3 Sokół.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Perkoz to program który miał doprowadzić do zastąpienia Mi-2 i specjalistycznych wersji W-3, mam nadzieję że tak się stanie.
Do tego MON zamierza zrealizować wreszcie doprowadzenia do standardu śmigłowca wsparcia pola walki 43 Sokołów, czyli spodziewam się Głuszca z ppk na dziś to Spike, ale jeżeli ruszy program kołowego niszczyciela czołgów moze Brimstone
Ślązak. A gdzie taka informacja że chcą modernizować do tej wersji sokoły?
Prezes PZL-ŚWIDNIK w jednym z wywiadów wspominał o tym, oczywiście jest jeden haczyk to było wywiad zanim była mowa o Perkozów, powoływał się na płk.Płatka z Agencji Uzbrojenia że wojsko wybrało już konkretne egzemplarze mam więc nadzieję że będzie to uzupełnienie programu Perkoz, a nie alternatywa dla niego.
Ten BWP to k21 czy AS 21 ???? Wciąż konkretnych informacji brak.