Instytut Zarządzania Lotnictwem Cywilnym Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej serdecznie zaprasza do udziału w kolejnej edycji cyklicznej konferencji naukowej pt.: Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości, która odbędzie się 18 kwietnia 2023 r. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konferencji będzie "Lotnictwo cywilne w kształtowaniu relacji międzynarodowych oraz osiąganiu celów politycznych, gospodarczych i kulturowych państwa".
Celem konferencji jest kontynuowanie otwartej i merytorycznej dyskusji oraz wymiana poglądów między praktykami i naukowcami na temat roli lotnictwa cywilnego w kształtowaniu relacji międzynarodowych oraz osiąganiu celów politycznych, gospodarczych i kulturowych państwa. Konferencja skierowana jest do osób profesjonalnie związanych z lotnictwem cywilnym, lotniczą administracją rządową, instytucjami i organami zajmującymi się współpracą zagraniczną, liniami lotniczymi, portami lotniczymi oraz środowiskiem akademickim.
Program konferencji będzie obejmował dwa panele tematyczne:
Panel 1. Od Chicago do Open Skies: relacje państwo - lotnictwo cywilne w uwarunkowaniach polityczno- gospodarczej rywalizacji państw.
Obszary do dyskusji:
- suwerenna przestrzeń powietrzna jako instrument geopolitycznej rywalizacji państw;
- funkcjonowanie międzynarodowego lotnictwa cywilnego w systemie chicagowsko-bilateralnym - upolitycznienie międzynarodowych relacji lotniczych;
- multilateralizm w międzynarodowym lotnictwie cywilnym – organizacje lotnicze, jako podmiot stosunków międzynarodowych i forum aktywności dyplomatycznej państw.
Panel 2. Lotnictwo cywilne jako instrument osiągania politycznych, gospodarczych i kulturowych celów polityki zagranicznej państwa w erze globalizacji i liberalizacji gospodarczej.
Obszary do dyskusji:
- wpływ zmian geopolitycznych na środowisko funkcjonowania transportu lotniczego – ekonomizacja relacji międzynarodowych;
- lotnictwo cywilne a państwo – ewolucja wzajemnych relacji;
- współczesne uwarunkowania polityki lotniczej państw – wymiar wewnętrzny i zewnętrzny.
Na bazie nadesłanych materiałów planowane jest wydanie recenzowanej monografii pokonferencyjnej. Warunkiem zamieszczenia opracowania jest dostarczenie pełnego tekstu w terminie do 30 maja br.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży i zakwaterowania.
Zgłoszenie uczestnictwa w konferencji wraz z tematem referatu należy przesłać na adres: d.piwek@akademia.mil.pl do dnia 1 marca 2023 r.
Szczegółowy program konferencji i dalsze informacje dotyczące kwestii organizacyjnych i merytorycznych będą dostępne na stronie internetowej: https://www.wojsko-polskie.pl/aszwoj/kalendarium-wydarzen/ oraz Facebook-u Wydziału Zarządzania i Dowodzenia ASzWoj: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083354350267
Źródło: materiały prasowe ASzWoj
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu