Konferencja odbyła się pod honorowymi patronatami Ministerstw Rozwoju i Energii oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w partnerstwie z Agencją Rozwoju Przemysłu oraz ze wsparciem ze strony Kwatery głównej NATO a partnerem merytorycznym była kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy. Pośród licznych gości, do najbardziej znamienitych należy zaliczyć Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju – Jerzego Kwiecińskiego oraz jego ukraińskiego odpowiednika z Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu – Mykhailo Titarchuka. Oprócz wiceministrów, na Kongresie obecni byli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marek Ziółkowski, wiceprezes UkrOboronProm Artur Kheruvymov, dyrektor wykonawczy PATROMIL Viorel Manole, Prezes Ukrainian Advanced Research Project Agency Ihor Kabanenko, Prezes Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju Sławomir Kułakowski, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota oraz Wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski.
Prelegenci mieli okazję dyskutować i odpowiadać na pytania publiczności podczas 7 paneli, które dotyczyły tematów współpracy branży zbrojeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej, najważniejszych projektów dla bezpieczeństwa gospodarczego naszego regionu, kwestii modernizacji sił zbrojnych Ukrainy, bezpieczeństwa dostaw ropy naftowej do Europy Środkowej i Wschodniej, cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej oraz europejskiego sektora gazowego. Możliwość spotkania się licznych przedstawicieli branż zbrojeniowej i energetycznej z Polski i Ukrainy zostało odebrane pozytywnie przez gości Kongresu, którzy chwalili zarówno dobór tematyki, możliwości networkingu, jak i organizację całej imprezy.
Oprócz paneli i licznych dyskusji kuluarowych, na Kongresie doszło do podpisania memorandum o współpracy pomiędzy kilkoma przedsiębiorstwami z Polski i Ukrainy w rozwoju nowych technologii w obszarze przemysłu kosmicznego. Celem kooperacji na tej płaszczyźnie jest implementacja projektów związanych z rozwojem i wytwarzaniem sprzętu kosmicznego, co do których istnieje zapotrzebowanie w Polsce i na Ukrainie, jak również dla celów eksportowych na rynki trzecie. Memorandum zawiera w sobie zapowiedź możliwego utworzenia konsorcjum firm realizujących tego rodzaju projekty.
Na zakończenie Kongresu odbyła się uroczysta kolacja z udziałem panelistów i znamienitych gości wydarzenia, podczas której podkreślono, że tego rodzaju wydarzenia są potrzebne i wzmacniają relacje pomiędzy wzajemnie kluczowymi sąsiadami – Polską i Ukrainą.
Kamil Mazurek | Foto: Kamil Mazurek |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu