29 grudnia firma AMC Global Group za pomocą swoich mediów społecznościowych poinformowała o zamiarze zbudowania w Polsce zakładów amunicyjnych.
Spółka ogłosiła rozpoczęcie realizacji strategicznej inicjatywy, mającej na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych w zakresie amunicji artyleryjskiej dużego kalibru. Inicjatywa ma obejmować docelowo realizację projektów inwestycyjnych w kilku lokalizacjach na terytorium Polski. Dzięki temu możliwe ma być utworzenie zaplecza produkcyjnego do wytwarzania amunicji dużego kalibru, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb rynku polskiego i rynków zagranicznych. Według deklaracji firmy, strategia jest zgodna z celami strategicznymi przyjętymi przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Pierwszym i kluczowym projektem ma być stworzenie zdolności do produkcji 155 mm granatu artyleryjskiego M107 wraz z ładunkami miotającymi, ale z czasem oferta ma być poszerzona. Sama spółka AMC Global Group to konsorcjum powiązanych przedsiębiorstw, które podjęły współpracę w celu poprawy efektywności swoich działań na światowych rynkach.
Sam granat M107 trudno nazwać nowoczesnym Wszedł do produkcji w 1958 r., a US Army zaczęła go otrzymywać w większej liczbie rok później. Wywodzi się on bezpośrednio z granatu M102 z lat 30., a pośrednio – z amunicji do francuskiej haubicy Schneidera M1917. Nowszym konstrukcjom, w tym bezpośredniemu następcy (M795 z końca ubiegłego wieku), ustępuje pod każdym względem, tak technicznie, jak i technologicznie. Jest on stosunkowo trudny w produkcji, ma niekorzystny stosunek masy całkowitej do masy ładunku wybuchowego, jego odłamki rażą cele w stosunkowo niedużej odległości od miejsca upadku, a kształt korpusu wywołuje duży opór aerodynamiczny (co ma wpływ na zasięg i duży rozrzut). Granat ma masę 43,2 kg (w tym 6,86 kg ładunku kruszącego, zwykle TNT lub RDX), ma 605,3 mm długości (bez zapalnika), rzeczywisty kaliber 154,71 mm. Można do niego stosować wiele różnych zapalników, w tym: M728, PD M51A5, M557, M732 i inne. Zasięg strzału z wykorzystaniem wersji standardowej nie przekracza 25 km, w przypadku wersji z poprawioną aerodynamiką może dochodzić do 32 km z lufy o długości 39 kalibrów. Mimo wspomnianych niedostatków, granat M107 wciąż jest używany na całym świecie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu