Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił program zakupu nowych pojazdów likwidacji skażeń

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na zakup następców dla ciężarówek Star 266 z modułem IRS-2 przeznaczonym dla wojsk przeciwchemicznych. Fot. Łukasz Pacholski

22 grudnia Inspektorat Uzbrojenia poinformował o uruchomieniu postępowania przetargowego w sprawie zakupu platformy do likwidacji skażeń pojazdów wojskowych. Sprzęt pozwoli na zastąpienie obecnie eksploatowanych wozów zbudowanych na podwoziu ciężarówek Star 266.


W ramach programu przewiduje się zakup 84 kompletów, które mają zostać dostarczone w latach 2023-29. Zostaną zbudowane na standardowych dla Wojska Polskiego ciężarówkach Jelcz 882 z czteroosobową nieopancerzoną kabiną. Zainteresowane podmioty mają czas na składanie ofert do 26 lutego przyszłego roku. Ze względu na zastosowanie przepisów ochrony podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, zamówienie zostanie ulokowane w krajowych przedsiębiorstwach przemysłu obronnego. Jednym z kluczowych będą zakłady Jelcz Sp. z o.o. - producent ciężarówek wysokiej mobilności modelu 882. Otwartym pozostaje pytanie, które podmioty podejmą się zaprojektowania zabudowy specjalistycznej.

Nowe pojazdy mają służyć do likwidacji skażeń chemicznych, biologicznych oraz promieniotwórczych. Między innymi mowa o odkażaniu pojazdów, dróg, obiektów infrastruktury oraz indywidualnego wyposażenia żołnierzy. Poza działaniami na rzecz sił zbrojnych sprzęt, eksploatowany przez pododdziały walki przeciwchemicznej, pojazdy tego typu są wykorzystywane także do wsparcia operacji na rzecz innych służb i społeczeństwa - m.in. w czasie likwidacji skutków awarii lub powodzi.


Obecnie Wojsko Polskie eksploatuje specjalną wersję ciężarówek Star 266 wyposażonych w instalację IRS-2, która nie spełnia wymogów współczesnego pola walki i potrzeb operacyjnych. Projekt zakupu następców został ogłoszony już w 2012 roku - wówczas deklarowano potrzebę zakupu około 50 pojazdów, które miały bazować na podwoziu ciężarówek Jelcz S662D.43.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc