Jednym z największych atutów organizowanego tradycyjnie w Sankt Petersburgu Międzynarodowego Salonu Techniki Morskiej – International Maritime Defence Show (IMDS) jest możliwość prezentacji prawdziwych okrętów. Również tegoroczna, odbywająca się w dniach 23-27 czerwca, jubileuszowa, bo dziesiąta edycja tych targów nie była pozbawiona tego istotnego elementu.
Ze względu na epidemiczne ograniczenia nie miał on jednak takiego charakteru, do jakiego przyzwyczailiśmy się podczas poprzednich edycji tej wystawy. Przede wszystkim, według pierwotnych założeń okręty miały cumować w stałym miejscu, czyli przy nabrzeżach Dworca Morskiego i centrum wystawienniczego Lenexpo. W związku jednak z tym, że Lenexpo zostało przekształcone w szpital tymczasowy dla osób chorych na COVID-19, ostatecznie zacumowały one przy nabrzeżach i tak świecącego pustkami ze względu na pandemię portu pasażerskiego w Petersburgu. Dotychczas byłoby to nie do pomyślenia, ponieważ w pełni sezonu turystycznego był on szczelnie wypełniony wielkimi wycieczkowcami.
Zakładano również, że podobnie jak w latach ubiegłych okręty będą dostępne również dla szerokiego grona publiczności. Na kilka dni przez rozpoczęciem wystawy okazało się jednak, że ze względu na pogorszenie się sytuacji epidemiologicznej w Petersburgu same targi, jak i okręty będą dostępne jedynie dla specjalistów. W dodatku będą mogli oni je odwiedzać tylko w niezbyt licznych zorganizowanych grupach, stanowi to znaczny kontrast do poprzednich imprez, kiedy ich pokłady odwiedzały liczne grupy gości salonu jak również mieszkańców miasta nad Newą. Jak widać pandemia również w tym aspekcie odcisnęła swoje piętno.
Tak jak to ma miejsce od trzech poprzednich edycji IMDS nie biorą w niej udziału zagraniczne okręty, stąd gospodarze starają się zrekompensować to dużą liczbą własnych okrętów, wśród których są jednostki najnowsze, w tym przechodzące dopiero próby przed wejściem w skład Wojenno-Morskowo Fłota. W tym roku specjaliści mogli odwiedzi pokłady takich jednostek nawodnych WMF jak: fregata rakietowa Admirał Fłota Kasatonow – druga jednostka proj. 22350, prototypowa korweta rakietowa proj. 20385 – Griemiaszczyj, mały okręt rakietowy Odincowo – trzecia jednostka proj. 22800 Karakurt, mały okręt rakietowy Zielenyj Doł proj. 21631 Bujan-M, poduszkowiec desantowy Jewgienij Koczeszkow proj. 12322 Zubr, czy trałowiec morski Władimir Jemieljanow proj. 12700 Aleksandrit. Siły podwodne pierwszy raz od dziesięciu lat reprezentować będą jednoczenie dwa okręty podwodne Sankt-Pietierburg proj. 677 Łada i Pietropawłowsk-Kamczatskij proj. 636.3 Pałtus/Warszawianka. Symptomatyczne natomiast jest to, że zapowiadana ogólna liczba okrętów prezentowanych na IMDS 2021 zmniejszyła się już z 20 do 15 i może ulec dalszemu ograniczeniu.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu