Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Hanna Gill-Piątek pyta MON o okręty podwodne

Fot. Łukasz Pacholski

9 lutego na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację autorstwa Hanny Gill-Piątek (obecnie poseł niezrzeszony) w sprawie planowanego zakupu okrętów podwodnych na potrzeby Marynarki Wojennej.


W dokumencie przesłanym do MON 6 lutego czytamy, kolejne okręty podwodne, które służyły w Marynarce Wojennej RP, zostały w ostatnich latach wycofane ze służby i trafiły do muzeum. Konieczna jest więc szybka modernizacja polskiej marynarki, tymczasem zapowiadany przetarg na okręty podwodne utknął na etapie planowania.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosi przetarg na zakup okrętów podwodnych?
2. Ile okrętów podwodnych resort planuje zakupić i na jaką sumę?
3. Czy w budżecie MON są zaplanowane środki na zakup okrętów podwodnych?
4. Kiedy nowe okręty podwodne mogą trafić do polskiej marynarki?

Przypomnijmy, obecnie w strukturach Marynarki Wojennej znajduje się ORP Orzeł (291), który wszedł do służby w kwietnia 1986 roku. Do dziś pokonał niemal 97 000 mil morskich, zanurzał się ponad 800 razy i uczestniczył w licznych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Od wielu lat znajduje się jednak „w ciągłym remoncie”, który ma pozwolić na przywrócenie możliwości technicznych, odpowiadających radzieckim standardom wczesnych lat 80. ubiegłego wieku. Nie są to jednak działania kompleksowe, ale kolejne, oderwane od siebie prace naprawcze, realizowane przez różne podmioty.

W listopadzie 2019 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że MON zaplanował współpracę ze Szwecją w sprawie nabycia używanych okrętów podwodnych, które miały pozwolić na utrzymanie potencjału Dywizjonu Okrętów Podwodnych do czasu wdrożenia do linii nowych jednostek. Ostatecznie, ze względów na cenę oraz harmonogram dostawy, umowa nie została zawarta. Obecnie mowa o chęci zakupu jednego (używanego) okrętu, który ma pozwolić na utrzymanie potencjału i wyborze partnera, który możliwi budowę nowych jednostek tej klasy. W przeszłości zainteresowanie polskim rynkiem wyrażały Saab, Naval Group i thyssenkrupp Marine Systems. Jak wskazał wiceminister Marcin Ociepa, w czasie jednych z ostatnich obrad Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, kwestia okrętów podwodnych nie jest priorytetem resortu. W bieżącym roku można spodziewać się rozpoczęcia budowy pięciu nowych okrętów nawodnych, nie jest także wykluczone zawarcie umowy na kolejne jednostki.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Hanna Gill-Piątek pyta MON o okręty podwodne”

  1. Poseł Bejda już utonął pod zapytaniami radzieckich towarzyszy, w sukurs przyszła więc towarzyszka Gill-Piątek 🙂

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc