Niemal 160 wystawców z kraju i zagranicy przygotowało kilkanaście premier sprzętu i wyposażenia mogącego zainteresować decydentów. Maskpol zaprezentował nową tarczę ochronną zabezpieczającą znajdujących się za nią ludzi przed oddziaływaniem broni strzeleckiej, do kalibru 7,62x39 mm. Dodatkowo na stoisku można było obejrzeć Kask policyjny KPO-02, którego zakupem bardzo poważnie zainteresowane są służby policyjne Republiki Czeskiej.
Gdyński Radmor pokazał w Gdańsku ciekawe rozwiązanie – system lokalizacji wewnątrzbudynkowej. Głównym obszarem zastosowania są różnego rodzaju budynki pozbawione możliwości wykorzystania sygnałów GPS. Dzięki rozmieszczeniu autonomicznych czujników możliwe jest pokrycie całego budynku, co ułatwia dyspozytorowi lokalizację personelu oraz ewentualne udzielenie pomocy. Co ważne, rozwiązania Radmoru zostały docenione nagrodą Srebrnej Gwiazdy Policji. DGT S.A. zaprezentowała także swoje rozwiązania informatyczne, przede wszystkim system teleinformatyczny DGT Cyber Protektor, który ma za zadanie zabezpieczenie sieci przed cyberatakami.
UMO S.A. zaprezentowała na targach kilka ciekawostek. Wśród nich, z całą pewnością, należy wymienić elektryczne urządzenie obezwładniające Taser X2 zintegrowany z przenośną kamerą firmy Axon. Powyższe rozwiązanie jest związane z faktem rosnących potrzeb zapisu interwencji służb porządku publicznego – dzięki integracji odpada czynnik ludzki, gdyż kamera uruchamia proces zapisu w momencie odbezpieczenia urządzenia przez operatora. Co ważne, Taser X2 znajdują się już na wyposażeniu polskiej policji, koszty dostosowania do nowego standardu nie są jednak duże, i obejmują przede wszystkim wymianę baterii urządzenia. Dodatkowo na stoisku UMO prezentowano celowniki kolimatorowe Aimpoint M5, które znalazły się już na wyposażeniu pododdziałów specjalnych. Obecnie promowanie urządzenia skierowane jest na nową formację, czyli Wojska Obrony Terytorialnej – zakup celowników mógłby ułatwić proces szkolenia strzeleckiego osób, które nie będą spędzać dużej liczby czasu na strzelnicach poligonowych.
W dziedzinie broni strzeleckiej prym wiodły ZM Tarnów S.A. oraz FB Radom. Pierwsza z nich przywiozła do Gdańska karabiny snajperskie Tor oraz Bor, pierwszy z nich uskrzydlony sukcesem eksportowym w postaci sprzedaży partii do Wietnamu, a także RGP-40. Ten drugi trafił już do eksploatacji w Wojsku Polskim, a także Policji. Jak przyznają przedstawiciele tarnowskiej fabryki, obecnie pojawiło się spore zainteresowane zagraniczne powyższą konstrukcją, która może zaowocować kontraktami. FB Radom przywiózł natomiast dobrze znane konstrukcje, czyli Beryle oraz MSBS – oba typy są w zainteresowaniu zarówno wojska oraz służb porządku publicznego. Poza krajowymi producentami, na halach można było zapoznać się z ofertą czeskiej firmy Česká zbrojovka, która zaprezentowała m.in. pistolet P10 oraz karabinek piechoty CZ 805 Bren. Dodatkowo na stosiku IMS-Griffin można było zapoznać się z rodziną belgijskich karabinów SCAR produkcji FN Herstal.
Na stoisku powyższej firmy można było zobaczyć więcej ciekawych rzeczy – choćby systemy oddychania oraz maski przeciwgazowe i przeciwdymne firmy Scott Safety. Zastosowane rozwiązania, oparte na wymaganiach brytyjskich sił zbrojnych, mogą być ciekawą alternatywą zarówno dla Policji, Sił Specjalnych, ale także Państwowej Straży Pożarnej i wojskowych służb przeciwpożarowych. Inną ciekawostką, przeznaczoną dla wojsk specjalnych, była prezentacja pojazdu podwodnego firmy JFD Global – co ciekawe jego prezentacja zbiega się w czasie z ogłoszonym przez Jednostkę Specjalną Nil przetargu na sześć tego typu urządzeń.
Hertz Systems zaprezentował wielosensorowy system do neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych Jastrząb. Poza możliwością zobaczenia na stoisku halowym, system zaprezentowano w praktyce poza halami gdańskiego AmberExpo. Jest on dedykowany zarówno dla służb porządku publicznego oraz wojska i umożliwia zabezpieczenie obiektów przed oddziaływaniem niepowołanych BSL. Neutralizacja zakłada zerwanie łączności pomiędzy obiektem latającym oraz operatorem wyposażonym w pulpit sterowania, to zaś automatycznie generuje manewr lądowania przez BSL.
Warszawski PIAP zaprezentował, znane w Polsce oraz na świecie, roboty zwiadowczo-interwencyjne. W tym przypadku uwagę przykuwał choćby jeden z najnowszych wyrobów, czyli Fenix. Niewielki o masie 15 kg pojazd dysponuje wydajnym układem zasilania pozwalającym na ciągłą pracę przez 6 godzin. Oficjalny udźwig manipulatora to 1,5 kg, jednak jak zapewniano na stosiku, w czasie prób udało się znacznie przekroczyć powyższy wynik.
Tegoroczny Europoltech za nami. Była to pierwsza edycja w Gdańsku, gdzie przeniesiono imprezę z Warszawy. Czy był to słuszny krok? Wydaje się, że tak, gdyż daje imprezie szanse na dalszy rozwój.
(ŁP) | Foto: Łukasz Pacholski |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu