Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Estońskie pociski przeciwdronowe trafią na Ukrainę

Estoński startup Frankenburg Technologies opracował niewielki pocisk antydronowy. Pociski, określane Mark 1, mają wkrótce trafić na Ukrainę celem przeprowadzenia testów. Tu w rękach swoich twórców... Fot. Frankenburg Technologies

31 grudnia estoński startup Frankenburg Technologies ogłosił, że wyśle na Ukrainę opracowane przez siebie pociski antydronowe.

Pociski noszą na razie roboczą nazwę Mark 1 (a więc po prostu pierwszy model pocisku). Opracowane przez niewielką firmę pociski trafić mają na Ukrainę na początku stycznia w celu przeprowadzenia testów. Firma Frankenburg Technologies twierdzi, że Mark 1 ma być pociskiem tanim, znacznie tańszym od obecnie wykorzystywanych do zwalczania bezzałogowców rakiet kierowanych. System naprowadzania – nie sprecyzowano jaki – ma wykorzystywać algorytmy sztucznej inteligencji podczas naprowadzania na cel. Zasięg skuteczny pocisku nie jest znany, ale współzałożyciel i dyrektor generalny firmy, Kusti Salm (były urzędnik w estońskim resorcie obrony), zadeklarował, że Mark 1 może zwalczać cele lecące na wysokości do 2 km. W większości przypadków ma to być wartość zupełnie zadowalająca. Sama metoda zwalczania dronów również nie jest znana ‒ za likwidację celu może odpowiadać głowica detonującą (z zapalnikiem uderzeniowym, czasowym lub zbliżeniowym), ale też i sama energia kinetyczna pocisku (metoda hit-to-kill).

...i w zbliżeniu. Fot. Frankenburg Technologies

Estoński startup postawił sobie za cel opracowanie pocisku znacząco tańszego i prostszego konstrukcyjnie od obecnie stosowanych rozwiązań. Firma dysponuje oddziałami na Łotwie, Litwie i Ukrainie oraz planuje otwarcie oddziału w Wielkiej Brytanii. Zresztą współpraca niewielkiej firmy z brytyjskim przemysłem zbrojeniowym ma odgrywać znaczną rolę w strategii startupu. W najbliższym czasie ma ona zainwestować w Wielkiej Brytanii, wspólnie z partnerami, ok. 50 mln EUR na prace badawczo-rozwojowe związane z małymi silnikami rakietowymi.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc