Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi satelita Pléiades Neo Earth na orbicie

16 sierpnia, Pléiades Neo 4, drugi satelita konstelacji obserwacyjnej Pléiades Neo Earth, został pomyślnie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z Gujany Francuskiej przez europejską rakietę Arianespace Vega.

Pléiades Neo 4 opuścił rakietę nośną bardzo blisko docelowej orbity polarnej, synchronicznej wobec Słońca (620 km nad Ziemią), którą osiągnie w ciągu najbliższych kilku dni. Trafi na tą samą orbitę, co bliźniaczy Pléiades Neo 3, lecz będzie wobec niego przesunięty w fazie o 180°. W ten sposób zacznie się tworzenie nowej konstelacji satelitów obserwacyjnych, umożliwiających codzienne obrazowanie dowolnego miejsca na Ziemi w podstawowej rozdzielczości 30 cm. Gdy konstelacja zostanie ukompletowana (czyli będą w niej 4 satelity) zobrazowanie takie będzie wykonywane od dwóch do cztery razy dziennie.


„Pléiades Neo zaoferuje klientom najlepsze w swojej klasie możliwości i znacznie wzmocni naszą pozycję na rynku zobrazowań o bardzo wysokiej rozdzielczości”, powiedział François Lombard, szef działu systemów rozpoznawczych w Airbus Defence and Space. „Pierwsze zdjęcia z Pléiades Neo 3 są wyjątkowe i potwierdzają, że podjęliśmy właściwe decyzje pod względem tego projektu, pozwalające sprostać coraz bardziej wymagającym klientom z branży zobrazowań geoprzestrzennych”.

Złożona z czterech identycznych satelitów konstelacja Pléiades Neo w 100% produkowana, będąca własnością i eksploatowana przez Airbusa będzie oferować zdjęcia wykonane w zasadniczej 30 cm rozdzielczości dla pasów terenu o szerokości 14 km, najszerszych dla tej kategorii satelitów. Dzięki wyjątkowym cechom będzie w stanie obfotografować całą powierzchnię Ziemi pięć razy w roku. Pléiades Neo mają współpracować z istniejącymi satelitami Pléiades i resztą floty satelitów obserwacji Ziemi składającej się z kilkunastu pojazdów orbitalnych Airbusa.

Na pokładzie kompaktowego Pléiades Neo znajduje się instrument optyczny nowej generacji z węglika krzemu, oparty na technologii, którą Airbus wprowadził na rynek na początku XXI wieku. Konstelacja Pléiades Neo skorzysta też z laserowych łączy wymiany danych i łączności radiowej w paśmie pasma Ka do współpracy z satelitami geostacjonarnymi Airbus SpaceDataHighway (EDRS), co umożliwi przejęcie z Ziemi pilnego zadania rozpoznawczego w 30-40 minut, by szybko zareagować w najbardziej krytycznych sytuacjach.

Źródło: Airbus Defence and Space

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc