Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi okręt podwodny z pociskami balistycznymi w służbie Republiki Korei [WIDEO]

Okręt podwodny typu Dosan Ahn Chang-ho z pociskami balistycznymi. Fot. ROKN

20 kwietnia w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w Okpo odbyła się uroczystość przekazania Marynarce Wojennej Republiki Korei okrętu podwodnego Ahn Mu.

Ahn Moo (SS 085) to drugi okręt typu Dosan Ahn Chang-ho. Jego stępkę położono 17 kwietnia 2018, zaś wodowanie odbyło się 10 listopada 2020 roku. Trzecia jednostka, zamykająca serię KSS-III Batch 1, o nazwie Shin Chae-ho (SS 086), jest w budowie w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan. Zwodowano ją 28 września 2021 roku. Kolejne okręty będą należały do grupy Batch 2, zmodyfikowanej w stosunku do obecnie produkowanych jednostek.

Prototypowy Dosan Ahn Chang-ho (SS 083) jest pierwszym w historii Republiki Korei dużym okrętem podwodnym zaprojektowanym i zbudowanym samodzielnie w oparciu o krajową myśl techniczną i lokalny przemysł. W położeniu podwodnym wypiera 3750 ton przy wymiarach 83,3×9,6×7,62 m. Jest wyposażony w system napędowy działający bez dostępu powietrza atmosferycznego (AIP – Air Independent Propulsion) wykorzystujący ogniwa elektrochemiczne. Główny elektryczny silnik napędowy porusza dużą śrubą niskoszumną, co pozwala na ciche pływanie z małymi prędkościami i krótkotrwałe osiąganie nawet 20 w. Autonomiczność wynosi 50 dni.

Okręty typu Dosan Ahn Chang-ho są uzbrojone w sześć zlokalizowanych w dziobie wyrzutni kalibru 533,4 mm, z których można wystrzeliwać torpedy ciężkie K744 Baek Sang Eo i kierowane pociski przeciwokrętwoe UGM-84L Harpoon Block II. Ponadto – jako pierwsze „zachodnie” konwencjonalne okręty podwodne – otrzymały umieszczone w kadłubie wyrzutnie pionowe do pocisków balistycznych Hyunmoo 4-4 z konwencjonalnymi głowicami bojowymi, wystrzeliwanych spod wody. O prawdopodobnych kierunkach i etapach rozwoju południowokoreańskich pocisków balistycznych odpalanych z okrętów podwodnych pisaliśmy w „Wojsku i Technice” 9/2021.

DAPA (Defense Acquisition Program Administration, pol. Administracja Programów Obronnych) sukcesywnie zamawia zmodyfikowane jednostki serii Batch 2, które cechować się będą między innymi wzmocnionym uzbrojeniem rakietowym (dziesięć wyrzutni pionowych do pocisków balistycznych klasy SLBM w miejsce sześciu obecnych na Batch 1). Trójka Batch 2 będzie budowana w oparciu o skorygowany projekt, cechujący się wypornością zwiększoną do ok. 4000 ton, jak też wyróżniający się szerszym zastosowaniem podzespołów produkcji krajowej (w Batch 1 wciąż jest sporo systemów importowanych z Europy Zachodniej) oraz nowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie napędu, w tym bateriami ogniw litowo-jonowych i nowocześniejszymi elektrycznymi silnikami napędowymi.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Drugi okręt podwodny z pociskami balistycznymi w służbie Republiki Korei [WIDEO]”

  1. Takich okrętów podwodnych nam właśnie potrzeba pozyskać 3-4 sztuk minimum wraz z zapasem pocisków balistycznych dalekiego zasięgu by mieć Moskwę i Petersburg w swoim zasięgu co wpłynie na odstraszanie zbrodniarzy Putina przez długie lata

  2. wersja rozwojowa z 10 rakietami balistycznymi na 5 okrętach, gdzie 3 zawsze w morzu.. z możliwością zmiany głowicy w przyszłości na ... to jest moje marzenie.. drogie marzenie, jednak odstraszanie zapewnione.. głowice lepszego rodzaju z Ukrainą zbudujemy..

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc