Zaloguj

Konsole do okrętów podwodnych typu KSS-III

Francuska spółka ECA Group zawarła umowę na dostawę konsol do okrętu podwodnego typu KSS-III dla Marynarki Wojennej Republiki Korei. Siły podwodne tej floty obchodziły przy tym niedawno 30. rocznicę istnienia.


ECA Group dostarczy za ok. 4 mln EUR konsole sterowania i zanurzania SNDC (Steering and Diving Consoles) do Lee Bong-chang, czyli pierwszego okrętu podwodnego typu KSS-III drugiej serii. Dwa urządzenia będę przekazane producentowi jednostki w 2023 r., a cztery lata później odbędą się ich testy na gotowym okręcie. Buduje go stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w Okpo.

Wcześniej ECA wyprodukowała podobne urządzenia do trójki okrętów pierwszej serii typu KSS-III i dostarczyła je w latach 2016, 2018 i 2019. Po przekazaniu ich ostatniego kompletu rozpoczęto dostawy dwóch symulatorów sterowania i zanurzania, będących lądowymi odpowiednikami systemów zainstalowanych na okrętach typu KSS-III. Dzięki nim południowokoreańscy podwodniacy będą mogli:
- szkolić się na identycznych konsolach w warunkach odpowiadających rzeczywistym, odwzorowujących zachowanie się sprzętu zainstalowanego na okrętach;
- trenować skuteczne naprawy sprzętu w symulowanych sytuacjach awaryjnych.
Zarówno konsole jak i symulatory zakupione wcześniej, przeszły testy zakładowe, zaś pierwszy komplet konsol zamontowanych na prototypowym okręcie pierwszej serii Dosan Ahn Chang-ho, w końcu ubiegłego roku zaliczył próby morskie.

Konsola SNDC do okrętów podwodnych typu KSS-III. Fot. ECA

Trzy dekady pod wodą
1 czerwca Republika Korei świętowała też 30. rocznicę utworzenia 57. Dywizjonu Okrętów Podwodnych, który stanowił podwaliny pod dzisiejszą flotę podwodną tego kraju. W 1993 r. do służby przyjęto pierwszą jednostkę typu Chang Bogo, powstałego w ramach programu KSS-I na licencji niemieckiego projektu 209/1400 stoczni Howaldtswerke Deutsche Werft z Kilonii. Budowa dziewięciu okrętów Chang Bogo pozwoliła nabyć doświadczenia południowokoreańskiej kadrze inżynierskiej i stoczniowej w produkcji tych skomplikowanych jednostek, i przejść do drugiej fazy rozwoju sił podwodnych.

Program KSS-II był jeszcze bardziej zaawansowany, bowiem dzięki licencji niemieckiej umożliwił opanowanie budowy okrętów podwodnych z napędem niezależnym od powietrza atmosferycznego AIP z ogniwami paliwowymi. Wykorzystano w nim projekt 214, znany lokalnie jako Son Won Il. Od 2007 do 2019 r. dziewięć KSS-II zasiliło flotę podwodną Republiki Korei.

Programy KSS-I i II pozwoliły przyswoić technologię budowy okrętów podwodnych, jak też ich projektowania. Dzięki kooperacji z Niemcami, Koreańczycy w krótkim czasie uzyskali nawet sukces reeksportowy, co jest do tej pory ewenementem na skalę światową. Ulepszony typ Chang Bogo sprzedano Indonezji, a wraz z nim dokonano nawet transferu technologii do tamtejszej stoczni.

Program KSS-III to już samodzielnie zaprojektowany okręt z napędem AIP i sześcioma wyrzutniami pionowymi pocisków manewrujących krajowej produkcji Hyunmoo. Prototypowy Dosan Ahn Chang-ho o wyporności 3750 ton w zanurzeniu, czyli przeszło dwukrotnie większej od pierwszych koreańskich okrętów podwodnych, kontynuuje próby morskie, dwie kolejne jednostki są w budowie. Trwają też przygotowania do produkcji pierwszego okrętu drugiej serii, do którego właśnie kontraktowane jest wyposażenie - w tym wspomniane na wstępie konsole. W ciągu 30 lat istnienia południowokoreańskich sił podwodnych, ich okręty pokonały 2,8 mln mil morskich bez poważnych wypadków.

(Tomasz Grotnik) Foto: Marynarka Wojenna Republiki Korei
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc