8 grudnia amerykańska firma Textron Systems poinformowała o przekazaniu do testów Korpusowi Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki zmodyfikowanego prototypu opancerzonego pojazdu rozpoznawczego Cottonmouth.
Do przekazania doszło 1 grudnia br. w Nevada Automotive Test Center w Silver Springs w Newadzie. Wóz posłuży do testów (wraz z kadłubem do testów balistycznych, który został przekazany równolegle), jakie US Marine Corps realizuje w ramach programu ARV (Advenced Reconnaissance Vehicle, pol. zaawansowany pojazd rozpoznawczy), czyli następcy przestarzałego transportera LAV-25. David Phillips, starszy wiceprezes ds. systemów lądowych i morskich w Textron Systems, powiedział, że „Ich pojazd Cottonmouth to całkowicie nowa konstrukcja, która zapewnia rewolucyjne możliwości rozpoznawcze i spełnia wymagania piechoty morskiej”. Dodał także, że „Pojazd został zaprojektowany z uwzględnieniem uwag przyszłego użytkownika od samego początku”. Przedstawiciel firmy podkreślał również znaczenie mniejszych w stosunku do LAV-25 gabarytów pojazdu, dzięki czemu poduszkowiec LCAC 100 (SSC) ma zabierać cztery takie wozy. Właściwe testy pojazdu przewidziane są na 2023 rok. Warto dodać, że przekazany prototyp, jest wozem, w którym wprowadzono poprawki po pierwszej fazie testów.
O transporterze Cottonmouth (nazwa od mokasyna błotnego ‒ węża z Ameryki Północnej z podrodziny grzechotnikowatych) wiadomo wciąż niewiele. Z dostępnych materiałów można jedynie wnioskować, że nowa konstrukcja Textron Systems to stosunkowo niewielki pływający kołowy transporter opancerzony w układzie 6×6. Wóz opracowany przez amerykański koncern uzbrojony został w zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Kongsberg RS4-J z 12,7 mm wkm M2HB i pojedynczą wyrzutnią ppk FGM-148 Javelin. Według deklaracji producenta, pojazd ma dysponować bogatym wyposażeniem pozwalającym na skuteczną realizację przewidywanych dla niego zadań.
US Marine Corps dysponuje obecnie kilkuset LAV-25 w różnych wersjach: są to przede wszystkim kolejne modyfikacje pojazdu bazowego (oznaczone jako A1, A2 i A3), jak i wersje specjalistyczne: przeciwpancerna (LAV-AT), samobieżny moździerz (LAV-M), wóz zabezpieczenia technicznego (LAV-R) itd. Jako ciekawostkę warto dodać, że w oczekiwaniu na nowe czołgi lekkie (program MPF), US Army wypożyczyła od US Marine Corps kilkanaście LAV-25A2, które tymczasowo pełnią funkcję opancerzonych pojazdów wsparcia ogniowego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu