Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co z uzbrojeniem do samolotów FA-50 Fighting Eagle?

Fot. Leszek Chemperek CO/MON

17 października Agencja Uzbrojenia, w odpowiedzi na pytania redakcji ZBiAM, udzieliła odpowiedzi na jedną z kluczowych kwestii związanych z uzbrojeniem odrzutowych samolotów KAI FA-50 Fighting Eagle, które są obecnie dostarczane do Polski.

Pierwsza seria pytań została skierowana do Agencji Uzbrojenia 2 października i była związana m.in. z unieważnieniem postępowania przetargowego na zakup amunicji do 20 mm działek lotniczych General Dynamics M197, które są stałym uzbrojeniem dostarczanych samolotów (dotychczas do Polski trafiło sześć z nich). Dodatkowo, we wrześniu, Agencja Uzbrojenia unieważniła także postępowanie przetargowe dotyczące zakupu kierowanych bomb GBU-12.

Jak wyjaśnił, 4 października, Rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Grzegorz Polak, uzbrojenie do samolotów FA-50 Fighting Eagle „pozyskiwane jest w ramach odrębnych umów”, jednak bez podania szczegółów. W przypadku amunicji do 20 mm działek lotniczych, ppłk Polak wyjaśnia, że typ i rodzaj amunicji do działek samolotów F-16 i FA-50GF jest ściśle określony w dokumentacji technicznej dla danej platformy lotniczej. W odniesieniu do wybranych typów amunicji 20 mm istnieje możliwość stosowania dla obu typów samolotów.

Z całą pewnością najciekawszym wątkiem jest kwestia uzbrojenia dostarczanych samolotów w kierowane pociski powietrze-powietrze. Wersja FA-50GF Fighting Eagle nie jest obecnie zintegrowana ze standardowymi w Polsce AIM-9X Sidewinder (dotychczas, w ramach kilku umów FMS zakupiono około 250 sztuk przeznaczonych do F-16C/D Jastrząb, a wkrótce także do F-35A Lightning II). Jak wyjaśnił, 17 października, w odpowiedzi na dodatkowe pytania redakcji, Kacper Bakuła, specjalista Agencji Uzbrojenia, Agencja Uzbrojenia nie realizowała zakupów pocisków AIM-9 poza procedurą FMS, włączając w to także używane pociski starszych wersji (M/L).

Tego typu stwierdzenie może oznaczać, że polskie FA-50 nie dysponują obecnie uzbrojeniem powietrze-powietrze. Z tego też względu mogą być wykorzystywane do zadań szkolno-treningowych bądź wykorzystaniem uzbrojenia klasy powietrze-ziemia, w postaci dostępnych w Siłach Powietrznych bomb Mk 82. Otwartym, bez odpowiedzi, jest obecnie pytanie dotyczące ewentualnego terminu zakupu partii pocisków AIM-9M/L, bądź pozostawienie pierwszych dwunastu egzemplarzy FA-50GF bez uzbrojenia.

Przypomnijmy, w latach 2025-28 zaplanowano dostawę 36 kolejnych FA-50 już w docelowej konfiguracji Block 20, która otrzyma m.in. stacje radiolokacyjne RTX PhantomStrike, już zamówione w Stanach Zjednoczonych optoelektroniczne zasobniki obserwacyjno-celownicze Lockheed Martin Sniper. Dodatkowo maszyny mają zostać zintegrowane z uzbrojeniem powietrze-powietrze standardowym dla Sił Powietrznych (AIM-9X Sidewinder oraz AIM-120 AMRAAM). Docelowo także dwanaście FA-50GF (formalnie zamówionych przez Republikę Korei w konfiguracji TA-50) ma przejść proces modernizacji do standardu Block 20.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Co z uzbrojeniem do samolotów FA-50 Fighting Eagle?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc