Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chrzest czwartego okrętu podwodnego dla Singapuru

Uroczystość nadania nazwy okrętowi podwodnemu Inimitable. Fot. thyssenkrupp Marine Systems

22 kwietnia w stoczni thyssenkrupp Marine Systems w Kilonii odbył się chrzest czwartego okrętu  podwodnego typu 218SG, przeznczonego dla Marynarki Wojennej Republiki Singapuru.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli: minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Boris Pistorius, Teo Chee Hean, starszy minister i minister koordynujący ds. bezpieczeństwa narodowego Republiki Singapuru, a także inni wysocy rangą przedstawiciele obydwu krajów. Matką chrzestną okrętu była pani Teo Swee Lian, siostra Teo Chee Heana. Jednostka otrzymała nazwę Inimitable.

Serię czterech jednostek Singapur zamówił w niemieckiej spółce thyssenkrupp Marine Systems w dwóch partiach. Pierwsza para została zakontraktowane w grudniu 2013 roku, zaś druga w maju 2017 roku. Cięcie blach do budowy drugiej pary zainicjowano 12 stycznia 2018 roku. Prototypowego RSS Invincible zwodowano 18 lutego 2019 roku. Pierwszy z okrętów dotarł do Singapuru latem ubiegłego roku. Inimitable zostanie przekazany od 2025 roku po intensywnych testach.

Przyszły Inimitable w noc poprzedzająca chrzest. Fot. thyssenkrupp Marine Systems

Przy długości około 70 metrów i wyporności około 2000 ton, są to obecnie największe okręty podwodne, jakie kiedykolwiek zbudowano w stoczni thyssenkrupp Marine Systems w Kilonii. Po "Invincible" w 2019 roku i podwójnym wodowaniu "Impeccable" i "Illustrious" w grudniu 2022 roku, czwarta łódź została właśnie zwodowana. "Inimitable" zostanie przekazany od 2025 roku po intensywnych testach.

Po ceremonii nadania nazwy, thyssenkrupp Marine Systems i ST Engineering podpisały protokół ustaleń w celu wspólnego zwiększenia możliwości singapurskich okrętów podwodnych typu 218SG w całym okresie ich eksploatacji. Porozumienie to rozszerza wcześniejszą umowę o współpracy podpisaną w grudniu 2022 roku i obejmuje współpracę w zakresie wybranych technologii i zastosowań w obszarach produkcji przyrostowej (druk 3D), szkoleń w zakresie konserwacji, analizy danych i zarządzania przestarzałymi rozwiązaniami.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc