Spotykamy się w Koszalinie, by z naszych przepastnych archiwów wyciągnąć na światło dzienne ciekawe fakty z przeszłości lotnictwa, zwłaszcza tego spod znaku biało-czerwonej szachownicy. Popularnonaukowa konferencja „Historia skrzydłami malowana” przez te ostatnie lata stała się forum wymiany myśli miłośników dawnych podniebnych wydarzeń i miejscem, w którym rodzą się ciekawe pomysły związane z propagowaniem tego tematu. Organizatorzy, o ile jest to tylko możliwe, starają się także powiązać te zagadnienia ze współczesnością. Konferencja jest jedynym w Polsce cyklicznym spotkaniem, podczas którego głos zabiera kilkunastu krajowych specjalistów zajmujących się historią lotnictwa, dzieląc się swoją wiedzą ze słuchaczami. Prezentowane referaty są bez wątpienia odkrywcze i przedstawiają nowe fakty lub ukazują te bardziej znane w innym niż dotychczas świetle.
Konkursowa formuła konferencji została dobrze przyjęta i będziemy ją kontynuować. Najbardziej obiektywne jury, jakim są słuchacze, znów będzie miało możliwość wyrażenia swojej opinii oceniając prelegentów i ich wysiłek włożony w przygotowanie się do publicznego wystąpienia. Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem „Wciąż o Ikarach głoszą choć doleciał Dedal – Mity, legendy, stereotypy, fałszerstwa w lotniczej historii” i nie należy się spodziewać odniesień do współczesnej polityki. Konferencja ma być świętem triumfu lotniczej wiedzy i rzetelności.
To już szósta organizowana przez nas Konferencja z cyklu „Historia skrzydłami malowana” połączona z II Koszalińskim Festiwalem Filmowym, na którym prezentować będziemy filmy lotnicze z lat 1918-1939 ze zbiorów Filmoteki Narodowej oraz pokazem repliki samoloty Lublin R-XIIter na pływakach, który stanie w centrum miasta. W odróżnieniu do skostniałych placówek naukowych wydajemy okolicznościową publikację z referatami jeszcze przed konferencją, tak by każdy uczestnik i słuchacz nie odszedł z pustymi rękami, a lotniczą wiedzę mógł zabrać ze sobą do domu.
Zorganizowane przez nas wydarzenie wpisuje się w statutowe działania Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. Naszym celem jest upowszechnianie oraz pogłębianie wiedzy o tradycji i historii lotnictwa polskiego, o polskiej kulturze i dziedzictwie narodowym na terenie kraju oraz za granicą. Prowadzimy szereg popularyzatorskich działań, od lekcji żywej historii w szkołach i przedszkolach poczynając, przez organizowanie spotkań upamiętniających ludzi związanych z biało-czerwoną szachownicą, na działalności wydawniczej przybliżającej przeszłość polskiego lotnictwa kończąc. Szukamy jednak dalszych atrakcyjnych form przybliżających lokalnym społecznościom (małym Ojczyznom) ich lotniczą historię wychodząc naprzeciw tym, którzy na co dzień nie interesują się lotnictwem.
Konferencja z cyklu „Historia skrzydłami malowana” jest efektem wspólnego wysiłku organizacyjnego Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, Koszalińskiej Biblioteki Publicznej oraz sponsorów. Do grona organizatorów w tym roku dołączyło Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
W imieniu wymienionych tu instytucji zapraszam już teraz do Koszalina, na kolejną edycję „Historii Skrzydłami Malowanej”, która mam nadzieję, że odbędzie się w 2018 roku w równie atrakcyjnym składzie.
Ten „Lotniczy Dzień” w Koszalinie odbędzie się w dniach, 8-9 czerwca 2015 r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej oraz jej okolicach.
Robert Gretzyngier
Prezes FHLP
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu