Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing dostarczył 2500. egzemplarz rodziny AH-64

30 czerwca koncern Boeing poinformował o dostarczeniu jubileuszowego, 2500., egzemplarza śmigłowca szturmowego rodziny AH-64 Apache/Guardian. Maszyna, w wersji AH-64E Guardian, trafiła do US Army. 

Pierwszy seryjny AH-64A Apache został dostarczony użytkownikowi w styczniu 1984 roku - wówczas produkcją zajmowała się firma McDonnell Douglas, która później została wchłonięta przez koncern Boeing. Łącznie, do 1997 roku, dostarczono 937 AH-64A Apache. W 1997 roku na linii montażowej zostały wyparte przez zmodernizowaną wersję AH-64D Apache Longbow, która była dostarczana klientom na świecie do 2013 roku. Łącznie Boeing dostarczył ponad 1000 wiropłatów tej wersji. Od 2011 roku rozpoczęto dostawy wersji AH-64E Guardian – w bieżącym roku świętowano dostawę 500. egzemplarza. Co ważne, część AH-64D i AH-64E powstaje poprzez przebudowę dotychczas wyprodukowanych wiropłatów wcześniejszych wersji.  

Debiutem bojowym AH-64 Apache była amerykańska interwencja w Panamie w 1989 roku, natomiast globalne uznanie konstrukcja otrzymała po wojnie o Kuwejt w 1991 roku. W kolejnych latach amerykańskie siły zbrojne korzystały ze wsparcia śmigłowców tego typu w operacjach bojowych w byłej Jugosławii, Afganistanie, Iraku.  

Obecnie rodzina śmigłowców Boeing AH-64 Apache/Guardian jest eksploatowana przez szesnaście państw świata - Egipt, Grecję, Indie, Indonezję, Izrael, Japonię, Kuwejt, Holandię, Katar, Arabię Saudyjską, Singapur, Republikę Korei, Tajwan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone. W czerwcu bieżącego roku Boeing podpisał umowę FMS na dostawę 24 egzemplarzy dla Maroka.  

Boeing wraz z amerykańską administracją federalną prowadzi aktywne działania marketingowe związane ze sprzedażą śmigłowców do kolejnych państw - wśród potencjalnych kierunków wymienia się Filipiny, Australię, Polskę oraz Republikę Federalną Niemiec. Dodatkowo część użytkowników modernizuje swoje AH-64 Apache do wersji AH-64E Guardian bądź planuje tego typu działania (ostatnim z chętnych jest Egipt). 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Army
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc