23 lipca rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, poinformował o zakończeniu (z wynikiem pozytywnym) badań kwalifikacyjnych pojazdu minowania narzutowego Baobab-K opracowanego przez konsorcjum polskich przedsiębiorstw sektora obronnego.
Jak wskazuje w swoim komunikacie – Agencja Uzbrojenia planuje w bardzo szybkim czasie przystąpić do negocjacji z wykonawcą w sprawie pozyskania pojazdów. Przypomnijmy, umowa na budowę kołowego pojazdu minowania narzutowego Baobab-K została zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz konsorcjum krajowych przedsiębiorstw w grudniu 2018 roku (miała wartość 19,9 mln PLN). Prace były realizowane siłami Huty Stalowa Wola S.A., Jelcz Sp. z o.o., Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych Belma S.A., Grupy WB oraz Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej.
Baobab-K ma trafić do jednostek inżynieryjnych Wojska Polskiego. Według szacunków, zapotrzebowanie może oscylować w granicach 30 pojazdów, jednak nie można wykluczyć zwiększenia tej liczby w związku z rozbudową potencjału sił zbrojnych. Głównym zadaniem pojazdów jest stawianie pól minowych opartych na minach przeciwpancernych MN-123. Modułowa platforma jest zainstalowana na podwoziu ciężarówki Jelcz w układzie 8x8, jednak jak wskazuje HSW S.A. możliwe jest montowanie na dowolnym podwoziu samochodu ciężarowego średniej ładowności.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu