Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Babcock: licencja na fregatę Arrowhead 140 sprzedana do Indonezji

Umowę licencyjną dotyczącą projektu fregaty Arrowhead 140 podpisano na pokładzie brytyjskiej fregaty typu 32 HMS Argyll. Fot.: Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Brytyjski Babcock International poinformował w komunikacie prasowym, że 16 sierpnia br. podpisał umowę licencyjną dotyczącą projektu lekkiej fregaty typu Arrowhead 140 z indonezyjską spółką stoczniową PT PAL Indonesia (Persero). Oznacza to, że fregata – oferowana przez Babcock m.in. polskiej marynarce w programie Miecznik – znalazła pierwszego klienta eksportowego.

Umowa została podpisana podczas targów Defence and Security Equipment International (DSEI) 2021 w Londynie. Ceremonia miała miejsce na pokładzie okrętu Royal Navy – HMS Argyll. To jedna z fregat typu 23. Przy podpisaniu umowy obecni byli minister obrony Republiki Indonezji oraz sekretarz obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Ben Wallece.


Babcock podał w komunikacie, że dzięki podpisaniu umowy licencyjnej indonezyjska spółka stoczniowa nabyła prawa umożliwiające jej budowę dwóch fregat typu Arrowhead 140. Umowa umożliwia także stronie indonezyjskiej wprowadzenie modyfikacji do projektu, zgodnie z wymaganiami Marynarki Wojennej Indonezji. Nie ujawniono jednak, jaki jest zakres dopuszczalnych modyfikacji bazowego projektu. Brytyjska firma zaznaczyła jednak, że strona indonezyjska otrzyma jej wsparcie przy wprowadzaniu zmian do projektu fregaty.

Żadna ze stron nie podała również wartości umowy licencyjnej. W kontekście działań marketingowych firmy Babcock na rynkach zewnętrznych – przede wszystkim w Polsce i w Grecji – jest to zrozumiałe.

Indonezja jest pierwszy eksportowym nabywcą licencji na budowę fregat typu Arrowhead 140. Wcześniej, w 2019 r. Babcock podpisał kontrakt na budowę pięciu takich jednostek dla Royal Navy w ramach programu Type 31. Budowa już ruszyła w stoczni w Rosyth, a pierwszy okręt ma zostać zwodowany w 2023 r.

Fregata Arrowhead 140 to główny przedmiot działań marketingowych firmy Babcock na rynkach zagranicznych. Na celowniku Brytyjczyków znajduje się Grecja, które planuje pozyskanie czterech okrętów klasy fregata dla Polemiko Naftiko, oraz Polska (program Miecznik), gdzie Babcock znalazł się wśród trzech zagranicznych firm stoczniowych (obok niemieckiego thyssenkrupp Marine Systems i hiszpańskiej Navantii), które we współpracy z konsorcjum PGZ-Miecznik przygotowują trzy projekty fregat. Spośród nich wyboru projektu nowych okrętów Marynarki Wojennej RP następnie dokona Inspektorat Uzbrojenia.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Babcock: licencja na fregatę Arrowhead 140 sprzedana do Indonezji”

  1. Tak się to robi z opcją późniejszych modyfikacji fregaty pod własne wymagania a nie wymyśla okrętu na nowo poważnie komplikując cały proces pozyskiwania fregat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc