Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykański Departament Stanu zatwierdza sprzedaż Polsce pocisków AGM-114R Hellfire

AW149 mają zostać uzbrojone w pociski AGM-114R2 Hellfire. Fot. Łukasz Pacholski

16 marca amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Polski partii kierowanych pocisków AGM-114R2 Hellfire. Broń ma stanowić uzbrojenie śmigłowców wsparcia Leonardo AW149.

Zgodnie z procedurą FMS autoryzacja Departamentu Stanu stanowi pierwszy krok. Obecnie dokumentacja trafia do Kongresu, który ma określony czas na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Dodatkowo autoryzacja władz wykonawczych otwiera drogę do publikacji, co jest realizowane poprzez agencję DSCA. W ramach wniosku Polska jest zainteresowana zakupem 800 bojowych pocisków Lockheed Martin AGM-114R2 Hellfire, a także czterech pocisków szkolno-treningowych M36 CATM. Dodatkowo pakiet ma obejmować usługi wsparcia technicznego oraz logistycznego, zestaw części zamiennych. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 150 mln USD. Zgodnie z wieloletnią tradycją, ostateczna kwota kontraktu jest z reguły niższa.

Produkowane przez korporację Lockheed Martin AGM-114R2 Hellfire mają stanowić uzbrojenie wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW149, które zostały zamówione przez Agencję Uzbrojenia 1 lipca 2022 roku. Dotychczas typ kierowanego pocisku był nieznany, podobnie jak docelowa konfiguracja. Nie można wykluczyć, że wybór AGM-114R2 jest związany z chęcią ujednolicenia uzbrojenia z bojowymi Boeing AH-64E Guardian, które mają zostać zamówione w Stanach Zjednoczonych w ramach programu Kruk.

Co należy podkreślić, system będzie musiał zostać zintegrowany z platformą. Dotychczas żaden użytkownik śmigłowców rodziny AW139/149 nie wymagał tego typu uzbrojenia.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Amerykański Departament Stanu zatwierdza sprzedaż Polsce pocisków AGM-114R Hellfire”

  1. Wybór jak zwykle bez sensu. Prosto z półki, bez offsetu i transferu technologii. Po raz kolejny bez żadnych korzyści dla lokalnej zbrojeniówki.
    A na dodatek dla niszczyciela czołgów wybraliśmy bardziej perspektywiczny pocisk MBDA Brimstone, który może być także zintegrowany z F-16 i F-35. Unifikacja jak zwykle poszła tam gdzie ruski okręt.

  2. A gdzie integracja z Brimstone ?? Bo to te rakiety mamy produkować w Polsce !!??
    Czy coś się w tym zakresie zmieniło ??

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc