11 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy ze spółką Javelin JV w sprawie produkcji zespołów celowniczo-startowych LWCLU przeznaczonych do przeciwpancernych pocisków FGM-148 Javelin.
Jak wskazuje komunikat zamawiającego, nieokreślona liczba zespołów będzie kosztować 268 mln USD. Dostawy mają zostać zrealizowane w dwóch transzach – pierwsza do końca czerwca 2025 roku, a druga do końca maja 2028 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu. Co należy podkreślić, część zamówionego sprzętu trafi na eksport (poprzez procedurę FMS).
Departament Obrony poinformował, że w ramach pierwszej transzy, część LWCLU trafi do Wielkiej Brytanii oraz Polski. W przypadku pierwszego z wymienionych odbiorców, w sierpniu 2022 roku, Departament Stanu zatwierdził sprzedaż do 513 egzemplarzy zespołów powyższego typu, natomiast w przypadku Polski wiadomo, że w styczniu 2023 roku Agencja Uzbrojenia (poprzez międzyrządową umowę LOA) zamówiła 50 tego typu zespołów.
W przypadku drugiej transzy dostaw (dostawy do końca maja 2028 roku) odbiorcami LWCLU będą kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa oraz Estonia. Także w tym przypadku brak szczegółów odnośnie konkretnych liczb do powyższych państw.
LWCLU jest następcą starszego zestawu przyrządów celowniczo-naprowadzających CLU Block I. Jest od poprzednika o 70% mniejszy, o 40% lżejszy, a przy tym jego bateria odznacza się o 50% dłuższą żywotnością. Co ciekawe, urządzenie to może być wykorzystywane także do wystrzeliwania pocisków przeciwlotniczych FIM-92 Stinger, co zostało zademonstrowane w praktyce.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu