Z okazji Święta Wojska Polskiego marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu zaprosili mieszkańców miasta i turystów do wspólnego uczczenia tego wydarzenia.
W ramach celebracji święta zaplanowano szereg imprez o charakterze patriotycznym, które umożliwiły mieszkańcom Świnoujścia oraz odwiedzającym go gościom, razem celebrować wojskowe święto, jak też poznać sprzęt, jakim dysponują żołnierze flotylli.
To ostatnie było możliwe dzięki festynowi, który miał miejsce 14 sierpnia i przyciągnął licznych widzów. Marynarze udostępnili do zwiedzania pięć okrętów, co w dobie ograniczających nas obostrzeń, związanych z pandemią COVID-19, było świetną możliwością kontaktu ze sprzętem używanym przez Marynarkę Wojenną. Pokazano: trałowiec bazowy ORP Drużno, okręt transportowo-minowy ORP Poznań, niszczyciel min ORP Kormoran, okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi ORP Kontradmirał X. Czernicki i nowiutki holownik H-12 Semko. Ponadto swój sprzęt zaprezentowały jednostki brzegowe 8. FOW i 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina. Na Czernickim żołnierze zorganizowali też punkt szczepień przeciwko COVID-19. Uroczystości zwieńczył pokaz sztucznych ogni.
15 sierpnia to święto upamiętniające jedno z największych zwycięstw oręża polskiego odniesione w Bitwie Warszawskiej nad Rosją Sowiecką. W okresie II Rzeczypospolitej obchodzone było bardzo uroczyście. Celebrowano je podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i do 1947 roku w Wojsku Polskim. W następnych latach zaniechano jego obchodów, pomimo że nigdy nie zostało anulowane aktem prawnym, i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października). W latach 1990-1992 święto obchodzono 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dopiero ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu