Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pociski Stugna dla Algierii

Pocisk Stugna (drugi od góry) i pokrewne konstrukcyjnie eksportowe ppk Falarick. Fot. www.iec-expo.com.ua/en/as-2019/photooruzhieeng-2019.html

13 sierpnia ukraińskie media, cytując dokumenty eksportowe Ukrspieceksportu, poinformowały o kupowaniu przez Algierię ukraińskich nabojów z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Stugna, przeznaczonymi do armat kal. 100 mm.

Informację podano przy okazji rozpoczęcia w Kijowie Międzynarodowego Forum Inwestycji Obronnych (International Defense Investment Forum). Dostawy do Algierii trwają od 2018 r., kiedy najwyraźniej zawarto stosowne umowy. Na podstawie ujawnionych danych wiadomo, że za jeden nabój z ppk Stugna Algieria płaci(ła) ok. 18 400 USD, co należy uznać za atrakcyjną dla kupującego cenę. Nie wiadomo, ile Stugn kupiła łącznie Algieria. Przy okazji przywołano słowa generalnego konstruktora i dyrektora KB Łucz Olega Korostielewa, który powiedział, że już dostarczono Algierii tysiące Stugn, wartych 3 mln USD, a całość algierskiego zamówienia na Stugny sięga ok. 50 mln USD. Znaczyło by to, że Algieria zamówiła ok. 2700 Stugn.


Nabój z przeciwpancernym pociskiem kierowanym Stugna skonstruowano w KB Łucz na początku XXI w. Stugna w postaci jednolitego naboju (ppk i ładunek miotający, długość 1196 mm, masa 24,5 kg) jest dostosowana do strzelania z ciągnionych armata ppanc. MT-12 Rapira kal. 100 mm i armat czołgowych D-10T2S zmodernizowanych czołgów T-54B i T-55 z odpowiednimi systemami kierowania ogniem. Ppk Stugna jest kierowany w laserowej wiązce pierwotnej, którą otrzymuje komendy sterujące. Stugna ma tandemową głowice kumulacyjną, podawana przebijalność jest nie mniejsza niż 550 mm RHA. Maksymalny zasięg strzału wynosi 5500 m, a czas lotu na ten dystans to 16,8 s.

Jeden z algierskich czołgów T-55AMW. Fot. Internet

Algieria nadal eksploatuje czołgi T-55AMW, prawdopodobnie ok. 250–300 wozów. Wiadomo, że jest w nie uzbrojona np. 12. Brygada Piechoty Zmechanizowanej. Najwyraźniej T-55AMW zorganizowane w pułki czołgów wzmacniają drugorzutowe brygady algierskiej piechoty zmechanizowanej. Większość swoich T-55 Algieria kupiła w latach 60. i 70. W ramach modernizacji do wersji T-55AMW pancerz tych czołgów wzmocniono instalacją kaset pancerza reaktywnego Kontakt-1. Czołgi mają też układ Soda, chroniący przed napalmem. Czołgi wyposażono w system kierowania ogniem Wołna (laserowy dalmierz KTD-2, komputer balistyczny BW-62, celownik działonowego TSzSM-32PW, stabilizator armaty Cikłon M1). Zamontowano silniki W-55U o mocy 620÷690 KM, które zrekompensowały wzrost masy czołgu do 37,4 t. Mobilność w terenie poprawiły nowe gąsienice GMSz o dłuższych ostrogach. Uzbrojenie wzmocniono poprzez dostosowanie do użycia systemu przeciwpancernego 1K116-1 Bastion z odpalanymi przez przewód lufy armaty ppk serii 9M117 (a teraz także, jak widać, Stugna), naprowadzanych w wiązce laserowej (do czego służy KTD-2). Poza tym na wieży, przy włazie dowódcy, zamontowano wkm DSzKM kal. 12,7 mm, a także wyrzutnie 81 mm granatów dymnych systemu 902B Tucza. Lufę 100 mm armaty D-10T2S wyposażono w osłonę termiczną. System łączności stanowiły radiostacje R-173. Zasięg T-55AMW to 450 km, maksymalna prędkość drogowa to 50 km/h.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc