Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czołgi Opłot i ppk Skif dla Pakistanu?

Pakistan jest ponoć zainteresowany zakupem uzbrojenia na Ukrainie, m.in. czołgów T-84BM Opłot-M i przeciwpancernych pocisków kierowanych Skif. Fot. armyinform.com

19 maja Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o wizycie delegacji wysokiej rangi wojskowych Sił Zbrojnych Islamskiej Republiki Pakistanu na Ukrainie, celem której było m.in. zapoznanie się z ofertą ukraińskiego przemysłu obronnego.

Na czele delegacji stał gen. Qamar Javed Bajwa, szef Sztabu Wojsk Lądowych Pakistanu, który odbył spotkanie z przedstawicielami ukraińskiego rządu, m.in. wicepremierem i ministrem obrony Andrijem Taranem oraz ministrem przemysłu strategicznego Ołechem Uruskim. Podczas prezentacji uzbrojenia, które odbyło się na poligonie w obwodzie charkowskim, przedstawiciele Pakistanu mieli okazję zapoznać się m.in. z czołgiem BM Opłot-M, kołowym transporterem opancerzonym BTR-4E, przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Skif i Korsar, bezzałogowcami Stork-100 i Tsikonia itd. Przynajmniej niektóre typy sprzętu wzięły udział w pokazie dynamicznym.

Najistotniejszą informacją jest jednak ta przekazana przez przedstawicieli ukraińskiego państwowego przedsiębiorstwa Ukroboronprom ‒ według nich Pakistan miałby rozważać zakup na Ukrainie czołgów podstawowych BM Opłot i ppk Skif. W przypadku czołgów byłaby to w pewnym sensie logiczna kontynuacja polityki zakupowej Islamabadu, który na przełomie stuleci zakupił 320 czołgów T-80UD, których T-84 Opłot (znany także jako BM Opłot czy Opłot-M) jest wersją rozwojową. Niedawno zresztą Pakistan podpisał umowę na przeprowadzenie remontu wspomnianych czołgów. Poza tym na Ukranie kupowano m.in. silniki wysokoprężne 6TD-2 i inne komponenty do lokalnie produkowanych czołgów podstawowych Al-Chalid (ponad 600 w linii).

Sprawa ma także dwa inne aspekty. Po pierwsze, po problemach z realizacją kontraktu tajlandzkiego (patrz WiT 5/2016), ukraiński przemysł pancerny nie cieszy się najlepszą opinią, tym bardziej, że wciąż trwa rozwiązywanie problemu (mało)seryjnej produkcji czołgów T-84 bez zaangażowania poddostawców rosyjskich. Po drugie, Pakistan rozwija rodzime czołgi rodziny Al-Chalid i kupuje w ChRL czołgi VT-4. Czyżby podjęcie rozmów z Ukrainą było wynikiem problemów z realizacją tych programów?

Co do pocisków kierowanych, to już kilka miesięcy temu pojawiały się informacje o możliwym zakupie Skifów przez Pakistan. Wojska lądowe tego państwa szukają nowego uzbrojenia tej klasy, a, m.in. ze względu na konkurencyjną cenę, ukraińskie rozwiązania miałyby być uważane za faworytów postępowania.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc