Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON odpowiada na poselską interpelację w sprawie karabinków Grot

MON odpowiedział na poselską interpelację dotyczącą karabinków Grot. Fot. MON

3 grudnia na stronach Sejmu zamieszczono odpowiedź wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza w sprawie interpelacji poselskiej, którą przesłali do resortu obrony posłowie. Dotyczyła ona karabinków Grot, które są systematycznie kupowane i wdrażane w Wojsku Polskim.


Posłowie: Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Krystian Kamiński, Janusz Korwin-Mikke, Jakub Kulesza oraz Robert Winnicki (wszyscy Koło Poselskie Konfederacja) zwrócili się 2 listopada z pytaniami dotyczącymi karabinka Grot. Jak wskazali w swojej interpelacji - Od początku eksploatacji tych karabinków przez kolekcjonerów czy też strzelców sportowych pojawia się coraz więcej doniesień o niestarannym wykonaniu poszczególnych egzemplarzy oraz o wadach materiałowych, co w znacznym stopniu wpływa na eksploatację. W połączeniu z wysoką ceną jednostkową powoduje to utratę atrakcyjności na rzecz pochodnych AR-15.


To zaś spowodowało przesłanie siedmiu pytań do resortu obrony. Obejmowały one następujące kwestie:

Ile karabinków Grot kupiło Wojsko Polskie?

Ile karabinków Grot jest w tym momencie na stanie WP?

Ile karabinków Grot zamówionych przez WP jest w produkcji i kiedy mają zostać one dostarczone?

Ile dokładnie pojawiło się reklamacji ze strony WP jeżeli chodzi o wady konstrukcyjne lub materiałowe karabinka Grot?

Czego dokładnie dotyczyły poszczególne reklamacje?

Czy planowany jest zakup większej ilości karabinków Grot?

Jaka jest cena jednostkowa za sztukę karabinka Grot dla WP bez dodatkowych akcesoriów?


Na odpowiedź trzeba było czekać do 3 grudnia. W jej ramach wiceminister Skurkiewicz nie odpowiedział na postawione pytania, ograniczając się jedynie do ogólnego stwierdzenia - Odpowiadając, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, na interpelację Pana Posła Konrada Berkowicza i grupy innych Posłów w sprawie karabinka Grot (nr 13691), uprzejmie informuję, że zgodnie z umowami, zawartymi pomiędzy zamawiającym a wykonawcą Fabryką Broni „Łucznik”- Radom sp. z o.o., Wojsko Polskie zakupiło ok. 70 tys. kpl. 5,56 mm karabinków MSBS GROT. Wykonawca wypełnił zobowiązania wynikające z harmonogramu dostaw sprzętu wojskowego planowanych na 2020 rok. Zgodnie z zapisami umowy kolejne partie karabinków, dostarczane do Sił Zbrojnych RP, nie powinny być wyprodukowane wcześniej niż 6 miesięcy przed terminem dostawy. Należy dodać, że pozyskanie 5,56 mm karabinka MSBS dla Sił Zbrojnych RP będzie realizowane zgodnie z „Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku”, który jest dokumentem niejawnym.


Dotychczas Fabryka Broni “Łucznik” - Radom dostarcza do Wojska Polskiego standardowe (kolbowe) karabinki Grot. Od 2017 roku wyprodukowano blisko 37 tys. sztuk tej broni, która trafiła do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wybranych jednostek Wojsk Operacyjnych. W lipcu bieżącego roku podpisano umowę na dostawę 18305 sztuk Grotów w poprawionej wersji A2. Dodatkowo w III kwartale przeprowadzono badania kwalifikacyjne subkarabinków Grot w układzie kolbowym i bezkolbowym. Obecnie brak informacji o ich wyniku, jednak ich pozytywne zakończenie ma umożliwić rozpoczęcie procedury pozyskania tej wersji broni na potrzeby Sił Zbrojnych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 comments on “MON odpowiada na poselską interpelację w sprawie karabinków Grot”

  1. Ostrożnie z takimi tekstami , bo zawsze znajdą się tacy geniusze jak z Wojsk Specjalnych gotowych kupić karabinki u zachodniego sąsiada , nota bene niedawno w Niemczech była ogromna medialna nagonka na ich karabinek jak to czasem była nieprawdziwa .

  2. Sądzę że karabinek Grot to dopracowa broń gdyż przechodziła testowanie i wprowadzano poprawki przez kilka lat a wszelkie kwestie jakościowe i ilościowe oraz gwarancje powinien regulować kontakt.

  3. Wydawało się pięknie a jednak musieli coś spartaczyć bo pewnie kasę tylko liczyć a można było fajny produkt dostarczyć.

  4. Powszechnie wiadomo że ten bubel się zacina, rozpada, rdzewieje, wylatują z niego regulatory gazowe, odpadają przyrządy celownicze, zamek nie zostaje w tylnym położeniu, nie pasują standardowe magazynki NATO. A producent nie chce ich naprawiać w ramach gwarancji, tylko proponuje płatną modernizację do wersji A3.

  5. Pan vce Minister jak ognia unika odpowiedzi na kłopotliwe pytania. Główne problemy MSBS (bezlicencyjna kopia ACR Masada) to wypadający regulator gazowy i słaba jakość powłok antykorozyjnych. Ruda żre Grota jak szalona. Czasem po 1 dniu w terenie widać ślady rdzy. Mniejsze wady to zbyt duża dźwignia przeładowania zamka - zahacza o oporządzenie i po padzie cześć ludzi nie może od razu strzelać. Kolba pozostawia wiele do życzenia - ma luzy. Jest kiepsko spasowany w porównaniu do konkurencji. Z punktu widzenia sportowca/kolekcjonera wadą jest niekompatybilność z kolbami do AR-15, niekompatybilność komory spustowej z AR-15, co znacznie ogranicza możliwość tuningu. Aktualna cena golasa to 6700 pln. Wart jest co najwyżej 4k - 4k5 pln. W takiej cenie byłbym skłonny kupić nowego i tylko dlatego, że polski.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc