22 czerwca Försvarsmakten (Siły Zbrojne Królestwa Szwecji) poinformowały o zakończeniu badań kwalifikacyjnych systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu RBS-98. Ostatni test przebiegł pomyślnie, a w jego trakcie skutecznie rażony został ćwiczebny cel powietrzny nieujawnionego typu. Próba odbyła się w ośrodku badawczym w Vidsel, należącym do szwedzkiej Agencji Zamówień Materiałowych (Försvarets materielverk, FMV). Testy potwierdziły osiągnięcie gotowości operacyjnej przez system RBS-98.
RBS-98 jest szwedzką odmianą systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu IRIS-T SLS (Surface Launched Short Range), opracowanego przez niemiecką firmę Diehl Defence. System ma otwartą architekturę, co pozwala na integrację różnych czujników, systemów dowodzenia i łączności. Szwedzki wariant wykorzystuje w charakterze nośnika dwuczłonowy transporter gąsienicowy Bv 410 produkcji BAE Systems Hägglunds. Na każdym pojeździe-wyrzutni zamontowane są cztery prowadnice pocisków IRIS-T. Pocisk IRIS-T ma zasięg rzędu 15 km i może zwalczać cele lecące na maksymalnej wysokości do 10 000 metrów. W Szwecji system współpracuje z mobilnymi radarami trójwspółrzędnymi Saab Giraffe AMB i szwedzkimi systemami dowodzenia i kierowania ogniem oraz łączności. Warto dodać, że pociski IRIS-T stanowią także uzbrojenie samolotów wielozadaniowych JAS 39 C/D Gripen Flygvapnet.
Szwecja zamówiła RBS-98 w grudniu 2012 r., pierwsze egzemplarze dotarły do Szwecji w sierpniu 2019 r., zaś próby kwalifikacyjne rozpoczęły się na początku listopada, także testami na poligonie w Vidsel. Docelowo Svenska armén (Szwedzkie Wojska Lądowe) otrzymają dwie baterie RBS-98, które zastąpią rodzime zestawy RBS-70. Dostawy sprzętu mają się zakończyć w 2021 r. Będą one eksploatowane przez Luftvärnsregementet (pułk obrony powietrznej) Lv 6, stacjonujący w Halmstad. Ostatnie testy są kolejnym krokiem na drodze do wdrożenia RBS-98 do służby operacyjnej. Szwecja jest pierwszym użytkownikiem systemu przeciwlotniczego IRIS-T SLS. W nieodległej przyszłości szwedzka obrona przeciwlotnicza zostanie wzmocniona także amerykańskim systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym średniego zasięgu Patriot, którego cztery jednostki ogniowe (4 radary AN/MPQ-65, 12 wyrzutni M903, 100 pocisków GEM-T, 200 pocisków PAC-3MSE) zostały zamówione w 2018 r. Ich dostawy mają się rozpocząć w przyszłym roku, a planowany czas osiągnięcia gotowości bojowej to rok 2025 r.
(Bartłomiej Kucharski) | Foto: FMV |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu