27 kwietnia Inspektorat Uzbrojenia upublicznił część informacji dotyczących planowanego zakupu trzeciej transzy samobieżnych moździerzy Rak produkowanych przez Hutę Stalowa Wola S.A.. O powyższym programie wspomniał 24 kwietnia minister obrony Mariusz Błaszczak.
Według upublicznionych informacji, negocjacje pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz firmami uczestniczącymi w programie - Hutą Stalowa Wola S.A. oraz Rosomak S.A. - zapoczątkowano 3 kwietnia bieżącego roku. Szacunkowo umowa może mieć wartość 553,1 mln złotych bez VAT. Zamawiający nie informuje o szczegółach - dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2020-26 i trafić do pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej.
Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym konsorcjum jest formalnie podyktowane faktem, że są to wyłączni wykonawcy. Zakup innego sprzętu tej klasy doprowadziłoby do brak unifikacji i współdziałania wyrobów.
Jak już wspomniano, jest to trzecia transza Raków oraz sprzętu towarzyszącego, planowana do zakupu dla Wojska Polskiego. Na mocy umowy z kwietnia 2016 roku, Huta Stalowa Wola S.A. wraz z innymi przedsiębiorstwami krajowego przemysłu obronnego dostarczyła osiem modułów ogniowych. W październiku 2019 roku zamówiono kolejne dwa moduły ogniowe oraz sprzęt dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu - powyższa umowa opiewała na kwotę 275,5 mln złotych brutto i obejmowała osiemnaście Raków oraz osiem artyleryjskich wozów dowodzenia na podwoziu transporterów Rosomak.
Nieoficjalnie powyższe zamówienie ma obejmować 40 moździerzy na podwoziu kołowym oraz 20 wozów dowodzenia.
(ŁP) | Foto: HSW S.A. |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu