24 i 25 kwietnia minister Mariusz Błaszczak ogłosił, że resort obrony przygotowuje się do podpisania kolejnych umów dotyczących produkcji i dostaw sprzętu wojskowego produkowanego przez krajowy przemysł obronny.
Po ogłoszonej 23 kwietnia informacji o planowanym zakupie 50 tys. hełmów kompozytowych HA-05 produkowanych przez Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A., kolejne ogłoszone plany mówią o modułach ogniowych moździerzy samobieżnych Rak oraz 18 tys. Karabinków Grot. Pierwsze z nich są produkowane przez Hutę Stalowa Wola S.A., a drugie przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom Sp. z o.o..
W przypadku Raków będzie to trzecie zamówienie - na mocy umowy z 2016 roku Huta Stalowa Wola S.A. zrealizowała dostawę ośmiu modułów ogniowych (każdy z ośmioma Rakami na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak). W 2019 roku objęła sprzęt dla dwóch kolejnych modułów, a także egzemplarze przeznaczone dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu - także te zostaną umieszczone na Rosomakach. Obecnie brak szczegółów dotyczących kolejnego zamówienia - najprawdopodobniej Raki trafią do pododdziałów należących do 18. Dywizji Zmechanizowanej.
W przypadku karabinków Grot, najprawdopodobniej mowa o wykorzystaniu (części) opcji kontraktowej z zamówienia na 53 tys. egzemplarzy, które zostały zakontraktowane we wrześniu 2017 roku. Obejmowała ona opcję wynoszącą 23 tys. sztuk – 18 tys. zamówiono we wrześniu 2019 roku. Nowa umowa pozwoli na kontynuowanie pracy przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom Sp. z o.o., która dzięki dotychczasowym zamówieniom realizuje dostawy do 2022 roku. Obecnie Groty są eksploatowane przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz części jednostek wojsk operacyjnych, gdzie zastąpiły dotychczas używane Beryle.
(ŁP) | Foto: Łukasz Pacholski |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu